6 vecí, na ktoré by ste si mali dať pozor pri výbere svietidiel

Spotreba energieZávěsné svítidlo

Každý by chcel na energiách ušetriť čo najviac. Keď ale príde na lámanie chleba, čiže kupovanie nových spotrebičov do domácnosti, väčšina ľudí sa rozhoduje podľa iných parametrov. Podceňovať netreba ani spotrebu energie na svietenie. Osvetlenie ani zďaleka nepatrí medzi najväčšie „požierače“ elektrickej energie, ale treba si uvedomiť, že svietidiel máme v domácnosti množstvo, svietia dlhodobo a nezriedka viaceré naraz. Vyberajte preto úsporné CFL žiarovky alebo LED svietidlá, ktoré dokážu oproti klasickým ušetriť až 90 % elektrickej energie. 
 

Životnosť

Oplatí sa mrknúť aj na životnosť žiaroviek v svietidlách. Oplatí sa investovať do kvalitnejších kusov s dlhšou životnosťou. Prím v tejto kategórii hrajú LED žiarovky, niektorí výrobcovia uvádzajú životnosť až do 60 000 hodín. V skutočnosti to môže byť o niečo menej, stále je to ale impozantné číslo. Úsporné CFL žiarovky svietia až do 15 000 hodín, ich životnosť môže byť ale výrazne skrátená častým vypínaním a zapínaním. Ak nevychádzate z miestnosti na viac ako 15 minút, je lepšie nechať tento typ žiarovky rozsvietený. 
 

Stmievateľnosť

Niektoré svietidlá poskytujú možnosť meniť intenzitu osvetlenia. To sa môže hodiť, pretože nie vždy potrebujete osvetlenie rovnakej intenzity. Vhodné je to nielen pri veľkých svetlách, ktoré osvetľujú celú miestnosť, ale aj pri menších svietidlách využívaných pri špecifických činnostiach. Svietidlá so stmievaním sú zároveň aj energeticky šetrnejšie, pretože nemusíte svietiť naplno, keď to nepotrebujete.
 

Farebná teplota

Jeden z parametrov, ktorý je uvedený na svietidle alebo žiarovke, je aj farebná teplota. Uvádza sa v Kelvinoch a je to pomerne dôležitý faktor. Určuje, akú teplotu bude mať vaše osvetlenie. Do každej miestnosti sa bude hodiť nejaká iná. Tam, kde oddychujete, môžete nainštalovať teplejšie svetlo, pri práci je vhodné chladnejšie. 3000-5000 Kelvinov vám postačí na prácu, pod 3000 vám zabezpečí príjemný oddych.
 

Výhrevnosť žiarovky

Niektoré svietidlá alebo žiarovky sa pri dlhšom zapnutí zvyknú zahrievať. To je potrebné vedieť najmä v prípade, ak bude svietidlo otvorené a môžete s ním prísť do kontaktu, alebo naopak, ak bude zapustené a v priamom kontakte s inými materiálmi. Ak chcete mať podlahové osvetlenie, sú vhodné napríklad LED svietidlá, ktoré nevydávajú takmer žiadne teplo, takže sa na nich nepopálite bosým chodidlom. Nehrozí ani prehrievanie a prípadné vznietenie okolitých materiálov. 
 

Stupeň krytia

Na svietidlách sa nachádza aj tajomná skratka IP. Vďaka nej môžete zistiť, či je svietidlo vhodné dovnútra, navonok, do dielne, na záhradu, či dokonca do bazéna alebo umelého jazierka. Čísla za označením IP vám tieto informácie bezpečne poskytnú. Prvá číslica vyjadruje odolnosť voči prachu a pevným časticiam na stupnici 0-6, , druhá číslica voči vode na stupnici 0-9. Také svietidlo označené IP68 už teda toho znesie celkom veľa.  
 
 
Prečítajte si tiež:

Príjem objednávok a doručovanie medzi sviatkami

X
Platobne metody
Nastavenia cookies