Ako dostať do interiéru viac svetla?

Doprajte svojmu bytu dostatok svetla

So sťahovaním do nového bytu spravidla riešime, kde bude stáť pohovka a kam postaviť pracovný stôl. Už menej nám však leží na srdci dostatočné osvetlenie bytu. Developeri a realiťáci ponúkané byty spravidla vágne opisujú ako slnečné, prípadne orientované na sever, ale to vám povie len pramálo o tom, koľko svetla v byte v skutočnosti je. Pritom práve interiér bytu sa dá svetelne ľahko "nastaviť". Spoliehať sa pri tom nemusíte iba na slnko, vypomôcť si môžete aj rôznymi lampičkami a optickými trikmi.
 

Ako presvetliť tmavý byt?

Tmavé izby, chodby v šere a žmúrenie na každodenné činnosti - aj tak by sa dal definovať byt, ktorý namiesto útulného domova pripomína obydlie krtka. Presvetliť byt je pritom jednoduché, stačí sa inšpirovať severskými krajinami. Škandinávsky štýl si pre svoj optimistický náboj a jednoduchosť získal popularitu naprieč kontinentmi. Stačí pri zariaďovaní bytu siahnuť po bielej a tú doplniť ďalšími farbami. Trik spočíva vo využití obmedzenej palety farieb. K vzdušnej bielej kúpte doplnky v mätovo zelenej alebo žiarivo oranžovej farbe. Pri výbere podlahy siahnite po drevenej podlahe alebo jej imitácii a vyhoďte ťažké koberce. Na stenu zaveste zrkadlo, ktoré miestnosť opticky zväčší. Celok potom doplňte náležitými svietidlami - na chodbe nesmú chýbať nástenné svietidlá, na stolíkoch malé lampičky a samozrejmosťou je luster dominujúci osvetleniu každej miestnosti.
 

Odporúčame:

Na chodbových stenách sa budú skvele vynímať ploché svietidlá Luxera Sharp, ktoré nevyčnievajú do priestoru a opticky tak zaberú málo miesta. Aj tie najtmavšie kúty rozjasní svietidlo Prezent Decora pripomínajúce efektnú kocku ľadu. A osvetlenie miestnosti korunuje dizajnový luster Luxera Scarlet.
 

A ako príliš svetlý byt stmaviť?

Presvetlený byt neustále čeliaci náporom slnka samozrejme tiež nie je ideálny. Obzvlášť v spálni dokáže byť slniečko ráno naozaj nepríjemné, keď vás ráno ťahá z postele. Preto dbajte na dôkladné zatienenie okien. Kvalitné žalúzie neprepustia ani lúč svetla navyše a vy si tak budete môcť kráľovsky pospať až do obeda. Nadbytok slnečného žiarenia neprospieva ani interiéru bytu, ktorý rýchlo bledne. V prípade, že vám slniečko do okien praží neustále, zvážte obstaranie žalúzií, ktorými si intenzitu svetla ľahko zregulujete. Ak máte terasu, mohla by byť vhodným riešením aj markíza. S ňou zabijete doslova dve muchy jednou ranou - interiér ochránite pred nežiadúcim žiarením a v exteriéri si posedíte pekne v tieni.
 

Nepodceňujte biorytmy

Biologické pochody v organizme človeka sú riadené striedaním dňa a noci. Práve výmena svetla a tmy umožňuje organizmu efektívne fungovať aj odpočívať. Narušením týchto biorytmov si koledujete o vážne zdravotné ťažkosti, poruchy spánku, a dokonca aj depresie. So zníženou intenzitou svetla je spájaná únava, zníženie výkonnosti, nárast telesnej hmotnosti a ďalšie nepríliš príjemné symptómy. Tieto biorytmy sa našťastie dajú kvalitným osvetlením, prípadne zatienením oklamať. Preto by ste úlohu osvetlenia vo svojej domácnosť rozhodne nemali podceňovať.
 
 
Prečitajte si tiež:
 
Platobne metody