Ako na dokonalé osvetlenie vašej spálne

Ak si myslíte, že výber toho správneho osvetlenia do spálne je jednoduchá záležitosť, veľmi rýchlo vás vyvedieme z omylu.  Skúste sa zamyslieť nad tým, koľko času trávite vo vašej spálni, keď práve nespíte. Myslíte si, že málo? Práve naopak. Väčšina dizajnérov nedá dopustiť na viacero svietidiel v spálni, pretože každé z nich má trochu inú funkciu. Stropné svetlo do spálne dotvára atmosféru miestnosti, nástenné svietidlá rozjasňujú tmavšie miesta a vďaka lampám na nočnom stolíku môžeme bez problémov čítať.

 

Studené a tmavé zimné rána nám neponúkajú dostatok svetla na ranné obliekanie sa či úpravu nášho výzoru. Dokonca aj pri upratovaní potrebujeme dostatočné osvetlenie. Inokedy si chceme ukradnúť trošku svetla na čítanie dobrej knihy alebo na romantický večer s partnerom. Práve pri poslednej spomínanej možnosti je vhodne vybrané osvetlenie naozaj dôležité, chceme si totiž navodiť príjemnú náladu a intímnu atmosféru. Výber toho správneho osvetlenia do spálne môže byť teda náročnejší, ako sa zdá. Dnešný trh ponúka priam nekonečné množstvo možností a niekedy je ťažké zorientovať sa medzi všetkými štýlmi a dizajnovými doplnkami, z ktorých si môžeme vyberať.

 

Prirodzené denné svetlo v spálni? To chcete!

Ako sme si povedali vyššie, spálňa nie je len miestom na spánok. Trávime v nej viac času, ako sa na prvý pohľad zdá. Je síce pravda, že počas dňa sme v spálni len minimálne, napriek tomu sú veľké a vhodne umiestnené okná v spálni dôležitejšie, ako si myslíte. Ak máte radi prirodzené zobúdzanie sa, vyberte si na spanie miestnosť s oknami otočenými na východ, prípadne juhovýchod. Závesy si na noc rozostrite (ak vám za oknom nesvieti otravná pouličná lampa alebo neodbytný mesiac) a ráno vás zobudia prvé slnečné lúče. To ocenia najmä ľudia, ktorí majú problém s ranným vstávaním. Všetci predsa vieme, že najhoršie vstávanie je vstávanie do tmy.

 

Stropné svietidlá sú základom

Začnime výberom vhodného stropného svietidla do vašej spálne. Stropným svietidlom môžete osvetliť naraz celú spálňu, zároveň ním môžete podčiarknuť celkový dizajn miestnosti. Stropné svietidlo teda nie je len funkčnou záležitosťou, ale môže byť aj zaujímavým dekoračným prvkom. Pri výbere stropného svetla musíte dbať na celkovú veľkosť svietidla a jeho vzťah k ostatnému priestoru. Veľkosť svietidla by mala pôsobiť primeraným dojmom, a preto je veľmi dôležité brať do úvahy nielen veľkosť postele, ale aj rozmery celého priestoru. Ak rozmýšľate nad závesným svietidlom, zvyčajne lustrom, vo všeobecnosti platí, že medzi ním a podlahou by mal ostať priestor minimálne dva metre. Avšak na vytvorenie intímnej a útulnej atmosféry sa odporúča zavesiť svetlo o niečo nižšie.

 

Stropné svetlo osvetlí celú spálňu, zdroj: Pexels.com

 Nástenné svietidlá a stojacie lampy

Ako sme už spomínali, stropné svietidlo je primárnym zdrojom svetla. A čo nástenné svietidlá? Zjednodušene môžeme povedať, že dotvárajú požadovanú atmosféru. Bodové nástenné svietidlá sú menej intenzívne a dokážu vyzdvihnúť práve to, čo chcete - napríklad váš obľúbený obraz alebo fotografiu na stene. Vo všeobecnosti platí, že bodové svetlá by nemali byť také intenzívne ako tie stropné alebo ako lampy na nočnom stolíku. Bodové osvetlenie je ideálny spôsob na vytvorenie atmosféry, akú práve chcete alebo potrebujete. Pomôžu vám navodiť romantickú atmosféru, alebo dodajú relaxačnému večeru pri knihe úplne iný nádych.

Zaujímavý detail zvýraznite napríklad podsvietením. Útulnú atmosféru vytvára aj stojacia lampa, ktorú odporúčame umiestniť do rohu spálne alebo k televízoru, ak ho vo vašej spálni máte. Tienidlá stojacej lampy sa vyrábajú v rôznych farbách a tvaroch, preto nebude takáto lampa len funkčnou súčasťou vašej spálne, ale aj dekoratívnym prvkom, ktorým podčiarknete celkové vyznenie miestnosti.

 

Podsvietenie postele, svetelné reťaze a iné doplnky

Dizajnovým hitom sú LED pásiky zabudované do nábytku. Takýto doplnok by ste mohli oceniť napríklad v skrini, kde sa toto osvetlenie aktivuje otvorením. Takto budete mať osvietený celý šatník a výber vášho oblečenia bude jednoduchší. LED pásiky bývajú zabudované aj v ráme postelí, alebo sa používajú na podsvietenie postele. Intenzitu alebo farbu LED osvetlenia môžete meniť podľa vašej nálady alebo potreby jednoduchým diaľkovým ovládačom. Tento typ osvetlenia je ako stvorený na vytvorenie príjemnej a intímnej atmosféry a zároveň dodá vašej spálni ten správny šmrnc.

Ak ste si mysleli, že dekoratívne osvetlenie v podobe nočnej oblohy patrí len do detskej izby, ste na omyle. Veď pozerať sa na nočnú oblohu je predsa príjemné aj pre dospelého človeka, neexistuje preto žiadny dôvod, prečo by ste takto nasvietený strop nemohli mať aj v spálni. Niektorí dizajnéri nedajú dopustiť na svetelné reťaze, ktoré už dlho nie sú len záležitosťou Vianoc a vianočného stromčeka. Takúto svetelnú reťaz si môžete zavesiť napríklad nad posteľ, či len tak niekam položiť ako dekoráciu.

 Svetielka a žiarovky oceníte nielen na Vianoce, zdroj: Pexels.com

A čo lampy na nočný stolík?

Výber lámp na nočný stolík je v dnešnej dobe hotová veda. Ponuka je naozaj pestrá a niekedy môže byť taký veľký výber až mätúci. Ako teda vedieť, čo je pre našu spálňu to správne? V zásade platí, že lampa na nočný stolík by mala zabezpečiť svetlo dostačujúce na čítanie. Ale pozor, ak váš partner nie je práve knihomoľ, môže mu ostrejšie svetlo prekážať. Toto sa dá vyriešiť naozaj jednoducho. Tienidlo na takejto lampe by malo byť tmavé, aby svetlo prúdilo len jedným smerom. V ponuke však nie sú len klasické lampy, ktoré musia byť položené na nočnom stolíku.

Jednou z ďalších možností sú svetlá, ktoré sú zabudované o rám postele. Tieto svetlá mávajú kĺbové rameno, takže sú dostatočne polohovateľné. Takto si môžete nastaviť sklon svetla, čo oceníte najmä vtedy, keď si budete chcieť pri čítaní na posteľ sadnúť. Ďalšou výhodou zabudovaných nočných lámp je aj to, že šetria miesto. Ak máte spálňu menšiu a dva nočné stolíky neprichádzajú do úvahy, pouvažujte nad svetlom, ktoré je šikovne pripevnené k posteli. Tieto lampy však nešetria miesto len v izbe, ale aj na nočnom stolíku, ak ho teda máte. Namiesto veľkej a často nepraktickej lampy môžete mať na ňom položené niečo úplne iné. 

 

 Lampy na nočnom stolíku môžu mať rôzny dizajn, zdroj: Pexels.com

Pre vaše maximálne pohodlie si môžete vašu spálňu vybaviť ovládačom svetla. Jednoduchým a intuitívnym ovládaním môžete zoslabovať alebo zosilňovať intenzitu osvetlenia. Možno sa vám to zdá ako zbytočný luxus, ale inštalácia nie je vôbec zložitá. Intenzita svetla sa väčšinou ovláda klasickým diaľkovým ovládačom. Aby toho nebolo málo, treba myslieť aj na tienidlo, pretože práve to ovplyvňuje spôsob, akým bude lampa svietiť. Tmavé tienidlo smeruje svetlo na jeden bod, a preto je vhodné napríklad pre vaše lampy na nočnom stolíku.

Okrem vzhľadu svietidiel treba myslieť aj na ich svetelné parametre. Väčšina lámp sa nepredáva so žiarovkou, čo však nemusíte brať ako nevýhodu. Dnešná ponuka žiaroviek je naozaj široká, ak máte osvetlenie bez tienidla, oceníte aj rôzne zaujímavé tvary žiaroviek. Do spálne sa hodí mäkšie svetlo s teplejšou farbou. Takto vytvoríte vo vašej spálni príjemnú a útulnú atmosféru. Toto však neplatí pri lampách na nočnom stolíku. Tieto lampičky by mali mať svetlo ostrejšie, aby vám večerné alebo nočné čítanie nerobilo žiadny problém a šetrili ste tak svoj zrak.

Umiestnením viacerých lámp do vašej spálne nič nepokazíte, skôr naopak. Stropné svetlo má inú funkciu ako bodové alebo doplnkové. Výber nemusí byť taký zložitý ako sa zdá, stačí sa len držať vyššie uvedených rád. A ak si nebudete istí, existuje mnoho odborníkov, ktorí vám radi s výberom toho správneho osvetlenia do vašej spálne pomôžu. 

 

Príjem objednávok a doručovanie medzi sviatkami

X
Platobne metody
Nastavenia cookies