Ako sa nespáliť pri výbere svietidiel do interiéru?

 Vybrať to správne svietidlo do domu alebo bytu sa môže zdať ako hračka, no opak je pravdou. Aj na výbere svietidla by ste si mali dať záležať a nenechať sa viesť len dojmami alebo cenou.

Nezabúdajte na to, že dôležitá je aj žiarovka, nie len krásny a dizajnový obal. Úlohou svietidla je totiž osvetliť priestor a teda by ste si mali dať záležať, aby vám dávali dobré svetlo.

 

Zdroj: Bigstockphoto.com

 

Než sa pustíte do výberu svietidla

Myslite na to, že svietidlo vyberáte na dlhú dobu a vaša voľba osvetlenia bude vaše oči namáhať alebo šetriť. Trocha času a premysleného výberu teda určite nie je na škodu. Pred tým, než vojdete napríklad do našej predajne v Bratislave, máme pre vás pár základných rád, ktoré vám s výberom správneho svietidla pomôžu.

 

1.      Aké svietidlo potrebujete?

V prvom rade by ste mali myslieť na to, na akú činnosť si chcete svietidlo kúpiť. Ak ho potrebujete napríklad do pracovne, budete pravdepodobne hľadať také, ktoré vám nebude ničiť zrak, ale práve naopak. Do obývačky na relaxovanie zase zvolíte tlmenejšie svetlo pre uvoľnenú atmosféru.

 

2.      Spravte si plán osvetlenia

Aby ste vedeli, koľko svietidiel budete potrebovať, je dobré si pred návštevou obchodu premyslieť, koľko svietidiel budete potrebovať. Na to je skvelou pomôckou plánik s pôdorysom miestností, do ktorého si zaznačíte, kde všade chcete svietidlá umiestniť.

 

3.      Zvoľte správnu žiarovku

Typ žiarovky by ste nemali pri výbere svietidla podceňovať. Ak vás svietidlo zaujme dizajnom, vždy sa pozrite aj na to, aký typ žiarovky doňho potrebujete. Môže sa vám stať, že si vyberiete nádherné dizajnové osvetlenie napríklad do obývačky a nakoniec zistíte, že žiarovka doňho stojí pomaly viac než celé svietidlo, pretože má napríklad špecifický tvar vhodný len pre tento typ svietidla, čo jeho cenu zvyšuje, lebo ho nenájdete v každej predajni.

 

Vyberajte si ideálne také svietidlo, ktoré má objímky vhodné pre bežné typy žiaroviek. Najbežnejšie sa dnes predávajú LED žiarovky, ktoré majú vysokú životnosť a nízku spotrebu. Nemusíte si ani robiť starosti s tým, že by žiarovka nevyzerala dobre, pretože LED žiarovky majú množstvo dizajnov a rovnako si môžete vybrať ich výkon alebo farbu. Nájdete ich aj v našich predajniach svietidiel v Bratislave.

 

4.      Farba svetla je dôležitá

S výberom žiarovky súvisí aj výber toho, aké svetlo potrebujete. Mnoho ľudí volí žlté svetlo, ktoré je teplejšie a vytvára atmosféru domova. Ideálne do priestorov spálne alebo obývačky. Do pracovne alebo na čítanie zvoľte „denné“ svetlo, ktoré je ideálne na prácu a nebude vám ničiť oči tak, ako svetlo žlté.

 

Na výber máte samozrejme aj farebné svetlá, no tie odporúčame najmä do detských izieb ako nočné svietidlá. Do priestorov interiéru sa priveľmi farebné svetlo nehodí.

 

Svietidlo do každej izby

Pri výbere svetla do interiéru je treba zohľadniť aj jednotlivé miestnosti, pretože do každej je vhodné iné osvetlenie. Správne svetlo nám tak pomôže zlepšiť aj kvalitu spánku alebo lepšie relaxovať a užiť si pohodu. Aké svietidlo zvoliť do jednotlivých miestností?

 

Chodba

Pri výbere svietidla do chodby alebo ku schodom myslite aj na umiestnenie vypínača. Ten by mal byť na takých miestach, aby ste chodbou nemuseli nikam chodiť potme a mali vypínač vždy po ruke. Tento problém môžete ľahko vyriešiť aj pohybovým senzorom, vďaka ktorému sa svetlá rozsvietia aj zhasnú samé.

 

Schodisko môžete osvietiť aj LED pásikmi, ktoré pripevníte na jednotlivé schody. Zvýšite tak bezpečnosť a vytvoríte aj pekný svetelný efekt v dome. V chodbe potom veľmi poslúžia aj nástenné svietidlá, ktoré toľko neprekážajú a osvetlia všetko potrebné. Využiť môžete aj bodové svetlá do stropu, ktoré sú skvelým riešením najmä pre nižšie stropy. Naopak, ak máte vysoké stropy nebojte sa na niektoré miesta v chodbe či na vysoké schodisko použiť aj závesné svietidlá, ktoré budú dominantou v priestore aj dizajnovým kúskom.

 

 

Zdroj: Bigstockphoto.com

 

Kuchyňa

V kuchyni si dajte záležať na osvetlení pracovnej dosky. Svetlo voľte najlepšie pomocou „denných“ žiaroviek, ktoré sa hodia na prácu. Nad pracovnú dosku použite bodové svetlá alebo LED pásiky umiestnené pod hornými skrinkami. Svetlo vás tak nebude osvetľovať priamo a zaistí komfort pri práci.

 

V prípade, že nemáte horné skrinky, s osvetlením pracovnej dosky by ste mali pracovať už pri plánovaní a stavbe kuchyne. Do priestoru kuchyne by ste mali v takom prípade umiestniť dostatok vývodov na svetlá, či už na strop alebo na stenu pri pracovnej doske. Svietidlá môžete aj rôzne kombinovať, no dajte si pozor, aby ste mali v každom prípade zaistený komfort a svetlo vás príliš neoslňovalo.

 

Jedálenský kút

Dnes už vo väčšine domov a bytov nenájdeme samostatnú jedáleň, ale jedálenský kút je súčasťou kuchyne. Najlepšie v takomto prípade využijete závesné svietidlo nad stolom. Vytvoríte tak príjemnú atmosféru. Nezabudnite ale, že minimálna výška svietidla by mala byť 60 cm nad stolom. Nižšie už by vám vadilo a oslňovalo vás.

 

Využite tento priestor ako dominantu miestnosti použitím dizajnových svietidiel v kombinácii s moderným nábytkom. Obľúbené sú dnes svietidlá z bambusu, papiera, ale aj dreva. Prírodné materiály vnesú do priestoru teplo a príjemnú atmosféru.

 

 

Zdroj: Bigstockphoto.com

 

Kúpeľňa a Spálňa

Veľkoplošné svietidlo s nízkym jasom, ktoré vás nebude pred spaním rozptyľovať. Voliť by ste mali žlté svetlo, ktoré vytvorí príjemnú atmosféru pre spánok. Najlepšie sa do spálne hodí stropné alebo závesné svietidlo umiestnené nad posteľou.

Nezabudnite ani na stolné lampy na nočný stolík alebo nad posteľ. Ak si v posteli radi čítate, zvoľte osvetlenie, ktoré vám zaručí pohodu aj s ohľadom na partnera.

 

WC

Do kúpeľne v prvom rade vyberajte svietidlá, ktoré majú vyšší stupeň IP (krytia pred vlhkom a prachom). V kúpeľni by ste mali zvoliť centrálne svietidlo, ktoré osvetlí celý priestor. Najvýznamnejšie je však svetlo pri zrkadle. V prípade, že nie je súčasťou zrkadla, malo by byť umiestnené po jeho stranách alebo nad ním, a to tak, aby ste nevrhali svoj tieň. Tiež voľte studené svetlo, ktoré neskresľuje farby a je tak ideálne pri úprave zovňajšku.

 

 

Zdroj: Bigstockphoto.com

 

Obývačka

Obývačka je miestnosťou, kde si s osvetlením môžete najviac vyhrať. Svietidlá do obývačky možno kombinovať a voliť stropné svietidlá, ale aj rôzne lampy a lampičky. Dajte si však pozor, aby bola miestnosť osvetlená rovnomerne mäkkým a neutrálnym svetlom. Časť miestnosti môžete osvetliť reflektorovým svietidlom, ktoré je vhodné na osvetlenie len určitej časti priestoru a veľmi vhodné je ich umiestnenie nad niektoré body v interiéri ako napríklad socha alebo nejaká dekorácia. 

 

Aké typy svietidiel sa hodia do obývačky?

Keďže v obývačke môžete voliť rôzne typy svietidiel a s osvetlením si vyhrať, môžete jednotlivé typy svietidiel aj kombinovať.

 

-          Stropné svietidlá

Zvoľte zapustené bodové svietidlá, ktorými osvetlíte ľahko celý priestor aj vybrané prvky v miestnosti. Vďaka zapusteniu vytvoria zo svetla kužeľ, ktorý osvieti presný bod. Tento typ svietidla sa hodí do miestností s nižším stropom, kde si nemôžete príliš dovoliť závesné svietidlo.

 

-          Závesné svietidlá

Závesné svietidlo je zasa skvelou dominantou miestnosti a slúži ako hlavný zdroj svetla. Samo o sebe by malo poskytovať dostatok svetla bez potreby veľa doplnkových svietidiel. Zároveň predstavujú aj dizajnový prvok interiéru často umiestnený doprostred miestnosti nad konferenčným stolíkom. Závesné svietidlo na sebe bude pútať pozornosť, je teda na vás, či zvolíte minimalistický dizajn alebo budete budiť pozornosť okázalým moderným svietidlom.

 

-          Reflektory

Reflektory sú určené najmä na efektné osvetlenie niektorých bodov v obývačke. Dokážu ale aj zaistiť celkové osvetlenie a sú veľmi variabilné. Umiestňujú sa k stropu na lišty a vytvárajú tak sústavu osvetlenia, ktoré môžete rôzne otáčať a smerovať.

 

-          Stolné a stojace lampy

Stolné lampy v obývačke môžete použiť na konferenčné stolíky vedľa pohovky alebo kresla. Stojacie a stojanové lampy a svietidlá majú trochu širšie využitie a môžete ich zvoliť ku kreslu ale aj k pohovke. Dokážu presvetliť aj tmavší kút a vytvoria vám v interiéri nenapodobiteľnú atmosféru.

 

 

 

Zdroj: Bigstockphoto.com

 

Pracovňa

Do pracovne voľte ideálne „denné“ žiarovky do svietidla, ktoré bude osvetľovať pracovný priestor, teda aj do stolnej lampy. Svietidlo by nemalo oslňovať vás ani monitor počítača. Stolné lampy voľte do pracovného prostredia s clonou, ktorá bude prepúšťať dostatok svetla, ale svetlo nebude namierené priamo do vašej tváre. Ideálne je zvoliť do pracovne osvetlenie s nastaviteľnou teplotou farby bieleho svetla.

Zvoliť môžete aj LED pásiky umiestnené pod police nad pracovným stolom. Vďaka tomu osvetlíte celú pracovnú plochu a podľa výkonnosti môže aj nahradiť stolnú lampu.

 

 

Voľbu svietidla do interiéru často príliš neriešime a kúpime to, ktoré sa nám jednoducho páči. No v zle alebo nedostatočne osvetlenom priestore vás môžu začať bolieť oči alebo hlava, preto by ste si mali dať čas aj na výber správneho osvetlenia do každej miestnosti. Nepodceňujte to a keď si neviete rady, radšej sa poraďte s predajcom. V našich predajniach v Bratislave vám vždy radi s výberom pomôžeme.

 

Príjem objednávok a doručovanie medzi sviatkami

X
Platobne metody
Nastavenia cookies