Ako si správne nasvietiť home office?

Neviete sa sústrediť? 

Práca z domu je síce veľmi príjemná, ale ako každá minca, aj táto má dve strany. Mnoho ľudí sa sťažuje, že doma neurobia toľko práce, koľko v kancelárii. Jednoducho sa nevedia tak dobre sústrediť. To môže byť zapríčinené viacerými faktormi. Doma sme obklopení vecami, ktoré nás rozptyľujú. Kuchyňa ani obývačka nie sú dizajnované na prácu. Je preto dôležité, aby ste doma mali priestor vyhradený na prácu, pracovňu, samostatnú kanceláriu alebo aspoň pracovný kútik so stolom a kancelárskym kreslom.

Dôležitou súčasťou pracovného prostredia je aj vhodné osvetlenie. O tejto problematike sa hovorí už dlho. Je jasné, že svetlo výraznou mierou vplýva na náladu a pozornosť človeka. Ak teda pracujete doma, nepodceňte správne osvetlenie. Dobrá správe je, že nasvietiť si home office tak, aby ste v ňom dokázali pracovať a zároveň sa cítili príjemne, vôbec nie je žiadna veda. 

Využívajte čo najviac prirodzeného svetla

Nie je žiadnym tajomstvom, že najlepším a najprirodzenejším svetlom je obyčajné denné svetlo. Preto sa nevyhýbajte oknám. Samozrejme, niekedy priame slnečné svetlo vie pekne znepríjemniť prácu s počítačom. V takom prípade použite záves alebo žalúzie, poprípade si odsadnite kým slnko svieti na váš stôl. Ale inak si dajte stôl blízko k oknu, oceníte to aj vďaka čerstvému vzduchu. 

Ambientné svetlo je základ

Základom správneho osvetlenia, keď už to denné svetlo pominie, je jedno veľké svetlo, ktoré rovnomerne osvetlí celý priestor. Ak by ste totiž večer mali zasvietenú len malú lampičku a obrazovku počítača, poprípade inú prácu, veľmi rýchlo by ste prišli na to, že vás okrem nesústredenosti a boľavých očí nebude zaujímať nič iné, ako posteľ. Preto by ste mali mať zasvietené aj jedno veľké stropné svetlo. Nemusí byť veľmi silné ani intenzívne, na pracovné osvetlenie použijete menšie svetlo. 

Stolná lampa posvieti na prácu

Home office väčšinou znamená prácu na počítači, nie je to ale nevyhnutné pravidlo. Niekedy popri tom potrebujete robiť aj iné veci – vypĺňať dokumenty, zapisovať rovnice alebo kresliť. Vždy by ste mali mať dostatok svetla pre všetky tieto činnosti. Pracovná lampička by mala byť nastaviteľná a ohybná, aby ste si ňou mohli posvietiť práve tam, kam to potrebujete. Niekedy netvorí vašu domácu kanceláriu len jeden stôl. Môže to byť viacero miest - stôl s počítačom, kútik s telefónom a tlačiarňou, pracovný stôl na fotografie alebo výkresy... Každé z týchto miest by malo mať svoje vlastné osvetlenie.

Dekoratívne svetlo vám prácu spríjemní

Okrem dvoch funkčných typov osvetlenia – ambientného a pracovného, sa vám zíde aj niečo, čo bude tvoriť tú „home“ časť z vášho home office. To znamená svetlo, ktoré priestor zútulní, zdomácni a vy sa tam budete cítiť dobre. Môžete vyskúšať rôzne menšie lampičky s tienidlom, dekoračné svetlá alebo dokonca sviečku. Dajte si ale pozor na to, aby takéto svetlo neodvádzalo vašu pozornosť. 

Pracovné osvetlenie, a teda aj osvetlenie v domácej kancelárii, dodržiava veľmi jednoduchý princíp - vrstvenie. Základom je veľké svetlo, ktoré osvetlí rovnomerne celú miestnosť. Druhú vrstvu, teda pracovné osvetlenie, využijete na konkrétne úlohy. Na to sa najviac hodí kvalitná a nastaviteľná kancelárska stolná lampa. V prípade potreby ich môžete využiť aj viac. Tretia vrstva prostredie dopĺňa, spríjemňuje atmosféru a upokojuje. Využite  LED dekoračné svetlá, ktoré nemíňajú veľa energie, a preto nebudete mať výčitky, že míňate priveľa energie. Nezabúdajte ani na staré zlaté pravidlo, ktoré hovorí o maximálnom využívaní denného svetla. S takto nastaveným osvetlením bude vo vašej domácej pracovni radosť pracovať. 

 

Prečtěte si tiež:

 

 

Uložit

Príjem objednávok a doručovanie medzi sviatkami

X
Platobne metody
Nastavenia cookies