Ako vybrať vhodné osvetlenie do vašej kúpeľne?

201905091057470.architecture-bathroom-contemporary-280209

Väčšina ľudí začína a končí svoj deň v kúpeľni – existuje silnejší argument, prečo si práve na osvetlení tejto miestnosti dať špeciálne záležať? Verte nám, osvetlenie v tejto miestnosti je omnoho dôležitejšie ako sa zdá. Argument, že tam netrávite až tak veľa času, neobstojí. Skúste sa zamyslieť, koľko rôznych činností v kúpeľni počas bežného dňa robievate. Veľa, však?

V čom sa osvetlenie kúpeľne líši od iných miestností?

Kúpeľňa býva zvyčajne menšia miestnosť, preto by sa mohlo zdať, že postačí jedno stropné svietidlo, a tým je všetko vyriešené. Existuje množstvo domácností, kde je kúpeľňa osvetlená len jedným stropným alebo nástenným svietidlom. Ak si však potrpíte na to, aby bola vaša domácnosť vyladená do posledného detailu, osvetlenie kúpeľne určite nezanedbajte.

Z hľadiska funkčnosti má osvetlenie kúpeľne najbližšie ku kuchyni. Aj to je miestnosť, kde čas trávime aktívne, prípravou jedla, pečením, varením alebo inou činnosťou, ktorá si vyžaduje kvalitné osvetlenie. V oboch miestnostiach však môžeme tráviť aj čas venovaný relaxu. Na to všetko je nutné pri navrhovaní osvetlenia myslieť.


„Pracovné“ osvetlenie pri zrkadle

Osvetlenie z oboch strán zrkadla je z viacerých príčin najpraktickejšie. Priznajme si to, práve pred zrkadlom v kúpeľni trávime najviac času, a je to aj miesto, kde vykonávame väčšinu hygienických úkonov a kozmetických úprav. A na to by sme si mali poriadne posvietiť. Nanášanie make-upu, umývanie zubov či holenie sa, to všetko sú činnosti, ktorých výsledok si vždy radi a dôkladne v zrkadle skontrolujeme, čo je však bez dostatočného svetla nemožné. Osvetlenie z oboch strán zrkadla zabezpečí, že svetlo bude dopadať rovnomerne na obe strany tváre bez tieňov, čo je dôležité najmä pri kozmetike. Druhým populárnym spôsobom je nástenné svetlo priamo nad zrkadlo. Ak by sme svetlo k zrkadlu umiestnili na strop, mohli by sme ostať nemilo prekvapení z tieňov, ktoré by takéto osvetlenie vrhalo.

Tip: Spoločnosť Prezent vyrába množstvo dizajnovo zaujímavých nástenných LED svietidiel, ktoré môžete použiť v kúpeľni a nainštalovať ich priamo nad zrkadlo. Napríklad Prezent Tetrim spĺňa funkčné, dizajnové aj bezpečnostné nároky viac ako dobre.


Zdroj: pexels.com
 

 

Osvetlenie vane alebo sprchového kúta 

Či už máte vaňu alebo sprchový kút, prípadne oboje, mali by ste si na túto časť kúpeľne poriadne posvietiť. Ide totiž o miesta, kde sa veľmi radi usadzujú nečistoty, baktérie a plesne. Aby ste usadzovaniu a tvoreniu týchto nepríjemných spoločníkov dokázali zabrániť, musíte ich vedieť odhaliť hneď od začiatku. Ideálne je nástenné bodové alebo stropné LED svetlo, ktoré nenechá ani milimeter v prítmí alebo tieni. Druhý dôvod, prečo mať tieto časti kúpeľne pod drobnohľadom, je bezpečnosť. Pošmyknúť sa v kúpeľni a spadnúť nie je bohužiaľ nič neobvyklé. Správnym osvetlením si mláčku vody na podlahe všimnete skôr.

Tip: Kúpeľňové nástenné svietidlá Eglo Tamara dokážete vďaka nastaviteľným bodovým svetlám namieriť presne tam, kde potrebujete vidieť lepšie.

 
Osvetlenie na relax a romantiku

Pravdepodobne ste sa doteraz pýtali, prečo nespomíname aj to, že kúpeľňa je miestom na relax. Schválne sme si to odkladali na samostatnú podkapitolu, pretože relax v kúpeľni si zaslúži vlastný typ osvetlenia. Asi každý pozná ten príjemný pocit, keď si napustí horúcu vaňu, pridá penu do kúpeľa, pustí obľúbenú hudbu a vlezie do horúcej vane. Zabudli sme na niečo? Áno, predsa na osvetlenie. Správne osvetlenie je pre takýto relaxačný kúpeľ absolútne podstatnou záležitosťou.

Práve tu sa ukáže dôležitosť viacerých svetelných zdrojov v kúpeľni. Pretože pri rannej hygiene chceme všetko vidieť jasne a dôkladne, ale pri večernom relaxačnom alebo romantickom kúpeli by nás také osvetlenie len rušilo. Relaxačné osvetlenie by vás teda malo naladiť na oddych a príjemné chvíle. Odporúčajú sa preto teplejšie farby s nižšou intenzitou, ale fantázii sa medze nekladú.  

Tip: Svietidlo Prezent Zodiak s teplou bielou farbou vás naladí na relax a pritom poskytne dostatok osvetlenia napríklad na čítanie obľúbenej knihy.
 
Zdroj: pexels.com
 

Zvýšený dôraz na bezpečnosť

Celá sústava osvetlenia v dome by mala byť kvalitná a bezpečná, ale je jasné, že špeciálne v kúpeľni by mal byť dôraz na kvalitu svietidiel a prevedenia ešte o niečo vyšší. Ide o malú miestnosť, v ktorej býva vlhko a mokro, čo je pre každý elektrický spotrebič potenciálne nebezpečenstvo. Všetky svietidlá v kúpeľni by preto mali byť do tohto prostredia určené, čo znamená, že by mali byť odolné voči vlhkosti a vode. Ako to zistíte?

Riaďte sa značkou IP, tá býva uvedená pri každom svietidle. IP znamená Ingress Protection, čo sa dá voľne preložiť ako ochrana proti vniknutiu – vody, vlhka, prachu alebo nečistôt. IP býva vždy doplnená o číslicu, ktorá uvádza úroveň tejto ochrany. Čím je vyššia, tým je lepšia aj ochrana. Do kúpeľne sa odporúča používať svietidlá s IP aspoň 44, ak však chcete experimentovať a dať nejaké svietidlá aj priamo do sprchového kútu alebo vane, zvoľte radšej IP68, čo sú svietidlá, ktoré je možné ponoriť pod vodu.


LED osvetlenie je do kúpeľne vhodné

Vzhľadom na to, čo sme si napísali v odstavcoch vyššie, asi neprekvapí, že jednoznačne do kúpeľne odporúčame LED osvetlenie. LED žiarovky sú síce o niečo drahšie, ale vo všeobecnosti sú LED svietidlá bezpečné, spoľahlivé a v množstve vyhotovení, takže môžete osvetliť celú kúpeľňu bez nutnosti robiť kompromisy vo funkčnosti alebo dizajne. Bodové LED svietidlá alebo stropné LED osvetlenie poslúžia na osvetlenie pri rannej či večernej hygiene, pri sprchovaní, upratovaní alebo dokonca relaxovaní. Naozaj si dajte na výbere osvetlenia do kúpeľne záležať, pretože kvalitné a vhodné svietidlá dokážu aj z obyčajnej kúpeľne urobiť hotové palácové kúpele.


 

Príjem objednávok a doručovanie medzi sviatkami

X
Platobne metody
Nastavenia cookies