Inteligentné osvetlenie časť 2.

V predchádzajúcom príspevku sme Vám predstavili výhody využívania inteligentných LED žiaroviek, ktoré stáli na začiatku inteligentného ovládania svetla a je ich možné použiť takmer do všetkých klasických svietidiel, ktoré majú päticu E27 alebo E14. 

V praxi však narážame na jeden problém a to je ich využitie v priestoroch, kde potrebujeme mať väčšiu svietivosť. Ide napríklad o pracovne, detské, resp. študentské izby. Sú to priestory, kde potrebujeme pracovať a koncentrovať sa na to čo robíme, zároveň chceme chrániť náš zrak, a preto je potrebné, aby sme mali v miestnosti dostatočné osvetlenie nielen zo stolnej lampy, ale aj z centrálneho, stropného osvetlenia.

 

Inteligentné LED žiarovky majú zatiaľ obmedzenú svietivosť a ich používaním vznikajú, najmä pri ich použití v stropných svietidlách, tzv. hluché miesta, nakoľko tieto žiarovky sú dlhšie ako klasické, ale ich vyžarovací uhol je zväčša 180 až 220 stupňov. 

Výrobcovia preto začali vyvíjať svietidlá s integrovanými plošnými čipmi, ktoré pokryjú 100 % vyžarovacej plochy svietidla, eliminujú vznik hluchých miest a poskytujú nám tak maximálny komfort z osvetlenia. 

Na začiatku sa tieto svietidlá ovládali iba nástenným vypínačom, nebolo ich možné stmievať, ani meniť teplotu svetla, tzv. chromatičnosť. 

            Vývoj však vo svete osvetlenia nasleduje pomerne rýchlo, a preto sa dnes dostávame od svietidiel ovládaných cez nástenný vypínač, cez svietidlá ovládané diaľkovým ovládačom až k ich ovládaniu cez aplikáciu v smartphone, pričom pripojenie je buď cez Wi-Fi alebo bluetooth.

            Tieto svietidlá je už dnes možné v prevažnej väčšine stmievať a meniť farbu svetla podľa fázy dňa, resp. podľa toho, čo v danej chvíli potrebujete. Jednoducho si zvolíte mäkké teplé svetlo pre relax, neutrálne svetlo pre čítanie, alebo studené svetlo pre maximálnu koncentráciu. 

            Ovládaním svietidiel cez aplikácie sa zároveň odstránil nedostatok v ovládaní týchto svietidiel, ktorý vznikol pri ovládaní viacerých svietidiel v jednom prepojenom priestore – všetky sa totiž ovládali naraz, aj keď to nebolo potrebné. Pri ovládaní cez aplikácie si však máme možnosť zvoliť, ktoré svietidlo si zapnete a ktoré nie. 

Už takmer každý výrobca v súčasnosti ponúka oboje, aj inteligentné LED žiarovky, aj svietidlá s integrovanými LED čipmi, takže ak sa rozhodnete pre niektorého z nich, môžete si nakombinovať napr. ovládanie závesného lustra s päticou E27 a stropného svietidla s integrovanými LED zdrojmi a nemusíte mať pri tom doma niekoľko ovládačov. 

Na našej predajni profisvietidla.sk v OC STYLA na Zlatých pieskoch máte možnosť vyskúšať si ako inteligentné ovládanie svietidiel cez platformu ZigBee, ktorú využíva vo svojich inteligentných zdrojoch Philips Hueale máte možnosť vyskúšať si aj svietidlá z rady Connect od Eglaktoré fungujú cez bluetooth pripojenie. 

 

Ponuku inteligentného osvetlenia nájdete aj na našej stránke tu.

Platobne metody