Moderné osvetlenie do interiéru. Buďte smart na plnej čiare

 Patríte aj vy k priaznivcom inteligentných technológií? Potom by ste si k chytrej práčke a ďalším vychytávkam mali zaobstarať aj chytré osvetlenie. Poradíme vám, ako ho vybrať.

Zdroj: Bigstockphoto.com

 Chytré osvetlenie vám umožní veľmi jednoducho na diaľku ovládať svetlá. Či už cez mobil, tablet alebo počítač. Svetlo vďaka nim viete nielen zapnúť a vypnúť, ale tiež zmeniť farbu či intenzitu podľa toho, ako potrebujete.

 

Čo dokáže chytré osvetlenie?

Svietidlá ako napríklad lustre jednoducho zmeníte na chytré s chytrou žiarovkou. Na výber ale máte priamo aj množstvo stropných svietidiel s chytrou technológiou. Stačí si k nim stiahnuť aplikáciu a užívať si pohodlie.

Systém chytrého osvetlenia vám veľmi jednoducho pomôže vytvoriť príjemnú atmosféru, či už chystáte romantický večer alebo rodinnú pohodu. K ovládaniu vám postačí mobil, ovládač, ktorý patrí k svietidlu alebo aj virtuálny asistent. Jednoducho s nimi viete z pohodlia gauča ovládať intenzitu aj farbu svetla, alebo zapnutie a vypnutie svetla. Chytré osvetlenie toho ale vie omnoho viac. Okrem iného si môžete nastaviť rôzne režime osvetlenia napríklad pre večeru, na prácu alebo čítanie. A potom už stačí len vybrať, ktorý režim chcete použiť a svetlá sa nastavia podľa vašich uložených požiadaviek.

 

Výhody chytrého osvetlenia

Asi najväčšou výhodou je možnosť ovládania napríklad mobilom. Už nikdy nemusíte vstať z postele, aby ste zhasli svetlo vypínačom na druhom konci miestnosti. Poteší aj výber farby a intenzity svetla. Vďaka tejto možnosti dokážu v okamihu vytvoriť potrebné množstvo svetla na prácu, čítanie alebo večernú pohodu. Veľa systémov chytrých svietidiel vám ponúkne možnosť uložiť si nastavenia pre každú miestnosť zvlášť a rovnako aj režim akéhosi „núdzového stavu“, keď svietidlu poviete, čo má robiť, keď nastane nejaká situácia. Takto ho môžete využívať napríklad, keď ho prepojíte s pohybovým senzorom.

Samozrejme takéto osvetlenie má aj svoje nevýhody. Tou najväčšou je často vyššia cena. Ale záleží aj na tom, či si vyberiete prepracovaný a sofistikovaný systém smart osvetlenia, alebo zvolíte napríklad len chytrú žiarovku do vybraných svietidiel (napríklad do spálne alebo k lampe na čítanie). Dnes už je cenové rozpätie také, že si každý môže dovoliť niektorú z možností a mať smart domácnosť.

 

Chráni vás keď nie ste doma

Odchádzate na dovolenku a bojíte sa zlodejov? Chytré osvetlenie môžete jednoducho naprogramovať tak, aby sa svetlo samé zapínalo a vypínalo buď v určených časových úsekoch alebo náhodne. Bude to tak vyzerať, že v domácnosti sú ľudia.

Zdroj: Bigstockphoto.com

Vyberte si ideálne svetlo

Ak ste zatúžili po chytrom osvetlení, na výber máte:

1.     Svetelný zdroj (žiarovky, LED pásiky atď.)

2.     Svietidlo (lampa, luster atď.)

 

Pri výbere osvetlenia sa riaďte podľa toho, akú miestnosť osvetľujete a k čomu daná miestnosť slúži. Iné svetlo je potrebné do pracovne, iné do kuchyne a iné do obývačky. Tiež si premyslite, či chcete hlavné svietidlo alebo aj dekoračné ako sú lampy a lampičky.

Orientačne sa môžete držať hodnôt svietivosti podľa jednotlivých druhov osvetlenia:

-        Dekoračné osvetlenie -130 – 240 lm

-        Stolné lampy – 250 lm

-        Bodové svetlá – 400 lm

-        Hlavné osvetlenie – 800 lm

Svietivosť nad 900 lm sa využíva najmä v ťažko osvetliteľných miestnostiach, napríklad tam, kde montujete elektroniku alebo napríklad opravujete hodinky či vyrábate šperky. Teda miestnosti, kde sa pracuje s drobnými predmetmi.

 

Svetlo do garáže, chodby aj obývačky

Okrem hodnoty svietivosti je dobré sa pozerať aj na intenzitu svietivosti. Do tmavších priestorov ako sú pivnice alebo garáže sa hodí osvetlenie s intenzitou 50 – 75 lx. Na chodbu, do predsiene a ku schodom vyberajte osvetlenie s intenzitou 100 - 150 lx. Kúpeľňa a toaleta si zaslúži intenzitu osvetlenia 200 lx. Do miestností, kde pracujete (obývačka, pracovňa, detská izba) potrebujete intenzitu svetla 300 lx. Kuchyňa potom ešte vyššie, až 500 lx.

 

Mobil, tablet alebo smart asistent

Aby ste dokázali chytré osvetlenie používať, potrebujete mať nejaké chytré zariadenie. Smart osvetlenie využíva tzv. mesh sieť, čo znamená, že napríklad všetky smart žiarovky, a každá ďalšia, sa bezdrôtovo prepoja. Celá sieť sa potom zapojí do routera a prepojí sa tak aj s ďalšími zariadeniami ako je mobil alebo tablet. Niektoré chytré svietidlá a žiarovky sa ale dokážu priamo napojiť na wifi, čo celý proces zapojenia zjednodušuje.

Čo je výhodou celého systému? Veľmi jednoducho a rýchlo k nemu pripojíte aj ďalšie zariadenia. Napríklad stmievače alebo detektor pohybu.

 

Doba dnes ale napreduje veľmi rýchlo a vy nepotrebujete mať vždy po ruke mobil či tablet. Ak máte doma smart asistenta ako Siri, Alexa a iný, všetko, a teda aj osvetlenie, môžete ovládať hlasom. Stačí povedať, čo majú práve spraviť, či treba svetlá vypnúť, stlmiť alebo napríklad zmeniť farbu.

Zdroj: Bigstockphoto.com

Správna žiarovka je chytrá

Dnes nájdete na trhu veľké množstvo žiaroviek. Prím hrajú v poslednej dobe najmä LED žiarovky. Vďaka nim šetríte svoju peňaženku aj prírodu. A nebolo by to ono, keby ste si nemohli kúpiť aj chytré žiarovky. Ich najväčšou prednosťou je, že aj z obyčajného lustra či lampy vytvoria chytré svietidlo. Stačí si len vybrať, či chcete žiarovky meniace farbu a intenzitu svetla alebo si vystačíte aj s obyčajnými. Žiarovku potom jednoducho namontujete do svietidla a pomocou aplikácie v mobile ju môžete ovládať.

 

Dizajnové a chytré svietidlá

Ak nechte len žiarovku, ale rovno celé svietidlo, aj tu máte veľa možností. Luxera svietidlá ponúkajú chytré osvetlenie v modernom dizajne. Ste priaznivcom minimalistického dizajnu? Potom siahnite po svietidle s geometrickými tvarmi, vyrobené z kovu alebo dreva. Do retro interiéru sa hodí zase sklo či látky. Nemusíte sa báť a vybrať si svietidlo s nápaditým dizajnom. Verte, že v obývačke bude tvoriť dominantu miestnosti a uchváti pohľad každej návštevy. Len si dajte pozor a doplňte ho jednoduchšími kúskami. Stálicou sú stále aj prírodné materiály, preto určite nič nepokazíte svietidlom z dreva, papiera či bambusu.

 

 

Vyžmýkajte z chytrého osvetlenia čo najviac

Mať doma chytré osvetlenie vám zaručí pohodlie. Nemusíte vstávať kvôli zapnutiu a vypnutiu svetla, nenamáhate si oči kvôli zlej intenzite. Skrátka, všetko si nastavíte podľa potreby. Napríklad si nastavíte kombináciu farby a intenzity svetla pre prácu na počítači, čítanie knihy alebo večerný relax pri telke. Jednotlivé nastavenia si uložíte v aplikácii v mobile, tablete alebo inom zariadení a potom sa už len stačí usadiť a vybrať si to, ktoré práve chcete.

V jednej miestnosti si kľudne nastavte aj viac režimov, napríklad v obývačke či jedálni teplejšie a jemnejšie svetlo na rodinnú večeru a chladnejšie a jasnejšie zase na prácu.

 

Dizajnové smart svietidlo značky PREZENT, Sound 71320

Nechajte sa zobudiť

Niektoré osvetlenie má možnosť nastavenia časovačov. Veľmi jednoducho tak nastavíte napríklad zapnutie a vypnutie svetla. A to ani nemusíte byť doma. Neviete sa ráno prebrať a vyliezť z postele? Nechajte sa zobudiť svetlom. Nastavte si časovač na ranné budenie a svetlo sa postupne pred určeným časom začne pomaly rozjasňovať a prechádzať z teplého do jasného.

Príjem objednávok a doručovanie medzi sviatkami

X
Platobne metody
Nastavenia cookies