Osvetlite svoju záhradu a zažite pohodu aj romantiku

 Záhradné osvetlenie je skvelé na dotvorenie vzhľadu celej záhrady. Podľa toho, aký typ osvetlenia zvolíte, či to budú stojanové záhradné svietidlá alebo závesné lampášiky, dokážete v záhrade vytvorte príjemnú atmosféru na záhradnú párty aj romantický večer.

 

Zdroj obrázku: Shutterstock.com

 

Prečo osvetliť záhradu?

Či už máte veľký dvor, krásnu záhradu alebo len terasu či balkón, správne osvetlenie zaistí útočisko pre letné večery. No osvetlenie má najmä praktickú funkciu a záhradné osvetlenie obzvlášť. Aby vaša záhrada vynikla aj večer, výberu osvetlenia sa nevyhnete. Navyše vám záhradné osvetlenie umožní sa po záhrade pohybovať bez strachu, že zakopnete alebo spadnete. Existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste mali svetliť svoju záhradu:

-          Vaša záhrada bude pôsobiť luxusným dojmom aj v noci.

-          Záhradné osvetlenie vám posvieti na cestičky, chodníky aj príjazdovú cestu a vy sa tak vyhnete úrazu.

-          Vonkajšie osvetlenie vás ochráni pred zlodejmi a nevítanými hosťami.

Sami teda vidíte, že vonkajšie osvetlenie je veľmi praktickým doplnkom do vašej záhrady. Hravo si poradí s praktickou stránkou veci a navyše bude plniť aj estetickú funkciu. Vďaka správnemu osvetleniu si vytvoríte romantickú atmosféru u vás doma, alebo spríjemníte večernú oslavu všetkým pozvaným.

 

Čo môžete osvetliť?

Ak sa rozhliadnete po svojej záhrade, predzáhradke alebo terase či príjazdovej ceste, určite vám na myseľ zíde hneď niekoľko miest, na ktoré sa záhradné osvetlenie skvelo hodí. Pred tým, než sa pustíte do výberu svietidla by ste sa mali zamyslieť nad niekoľkými otázkami.

1.      Aký prvok chcete dať do pozornosti?

2.      Ktoré miesta sú po tme ťažko dostupné?

3.      Aká je vaša obľúbená rastlina či záhon v záhrade?

4.      Kde sa v záhrade večer pohybujete najčastejšie?

Odpovede na tieto otázky vám pomôžu zvoliť správne umiestnenie osvetlenia a následne aj jeho typ. Svietidlo umiestnite ku vstupom do domu, ale aj na balkóny, v záhrade osvetlite obľúbené miesta a záhony či jazierko. Ak máte terasu, určite oceníte osvetlenie podlahy, posedenia alebo dekorácií. Osvetliť môžete aj bazén a príjazdové cesty a chodníky, rovnako tak aj garáž či rôzne prvky v záhrade ako sú sochy, studňa alebo hojdačka.

 

Aký typ záhradného osvetlenia zvoliť?

Osvetlenie, a teda aj záhradné svietidlá, majú niekoľko spôsobov delenia. Základné delenie je však podľa typu napájania daného svietidla.

 

Napájanie elektrickým prúdom

Podľa základného delenia poznáme osvetlenie napájané štandardným elektrickým prúdom s napätím 240 V alebo 12-24 V. V tomto prípade ste však obmedzený dĺžkou káblov a osvetlenie musíte mať často premyslené už pri stavbe alebo rekonštrukcii, inak je potreba záhradu trochu rozbiť, aby ste v nej zaviedli elektrický obvod.

 

Zdroj obrázku: Bigstock.com

 

Solárne svietidlá

Lepším riešením sú solárne lampy, ktoré pracujú s nízkym napätím a sú omnoho bezpečnejšie a výhodnejšie. Solárne lampy využívajú energiu zo slnečného žiarenia a teda ich veľkou výhodou sú nulové náklady na energie. Nevýhodou je však ich svietiaci výkon, ktorý je nižší než u svietidiel napájaných elektrinou. Ideálne sú najmä v prípade, že v záhrade nemáte zdroj elektrickej energie.

 

LED svietidlá

Zlatú strednú cestu predstavujú LED svietidlá, ktoré majú vysokú svietivosť a nízku spotrebu energie. Ak zvolíte takéto záhradné osvetlenie, budete šetriť aj životné prostredie, keďže LED osvetlenie neobsahuje žiadne toxické látky ako napríklad ortuť. Ako jedinú nevýhodu je možné vnímať vysokú cenu takéhoto osvetlenia.

 

Vyberte si druh svietidla

Ak ste sa rozhodli, ktoré osvetlenie bude pre vás najvhodnejšie, je na čase vybrať druh svietidla. Tých je hneď niekoľko, od závesných až po stojanové záhradné osvetlenie. Výber už záleží len na vašom vkuse. Svietidlo síce plní najmä praktickú funkciu, no musí sa vám aj páčiť a dopĺňať celkový štýl architektúry vášho domu a záhrady, preto vyberajte dôsledne a premyslene.

 

Zdroj obrázku: Shutterstock.com

 

Vonkajšie bodové a zápustné svietidlá

Malé a nenápadné. Presne také sú záhradné bodové svetlá. Môžete ich zapustiť do steny či chodníku. Sú ideálne na rozmiestnenie po celej záhrade, zvoliť môžete aj tie solárne v tvare kameňa. Vyberte si také svietidlo, ktoré môžete použiť aj do vody a nádherne osvetlite bazén zvnútra aj jazierko. Tento druh svietidla je vhodný na umiestnenie takmer všade, najlepšie však vynikne popri cestičkách a chodníčkoch a medzi kríkmi, stromami a záhonmi v záhrade. Osvetliť môžete aj celý dom dokola, keďže tento druh svietidla je možné zapustiť do steny.

 

Nástenné svietidlá

Klasické nástenné svietidlá sú asi to prvé, čo vás napadne na osvetlenie vchodu a dverí. Často sa nimi osvetľujú práve tieto miesta alebo uličky, keďže závesné svietidlo vonku nevyužijete v takej miere ako v interiéri. Vyberať môžete od elegantných, minimalistických svietidiel až po lampáše a svietidlá v retro štýle. Myslite však na to, že by ste mali vybrať jeden druh a toho sa držať. Ak sa teda rozhodnete, že ku vchodu chcete dať napríklad nástenné svietidlo v tvare štvorca s minimalistickým dizajnom, mali by ste sa ho držať v prípade všetkých miest, kam chcete nástenné svietidlo umiestniť.

 

Zdroj obrázku: Shutterstock.com

 

Stĺpikové svietidlá

Podobne ako veľké stojanové záhradné svietidlá, by ste to ani s týmito nemali prehnať. Sú menšie a nižšie, zväčša do výšky asi 50-60 cm, no častejšie sú skôr nižšie. Na rozdiel od vysokých lámp si u stĺpikových svietidiel môžete dovoliť väčšie množstvo. Sú ideálne na osvetlenie cestičiek alebo záhonov či stromov a kríkov. Nebojte sa ich umiestniť aj v okolí jazierka či príjazdovej cesty.

 

Závesné svietidlá

Závesné svietidlá na vonkajšie osvetlenie využijete skôr v obmedzenej miere, no sú veľmi dobrou voľbou napríklad do altánu či zakrytej terasy. V takýchto prípadoch osvetlenia vonkajšieho sedenia si závesné svietidlá zamilujete, keďže nikde nebudú prekážať a vy si tak na stenu môžete zavesiť napríklad dekoráciu či kvety. Na iné miesta v záhrade však závesné svietidlá veľmi nevyužijete.

Buďte kreatívny a vytvorte si vlastné „závesné“ osvetlenie terasy a altánu na strop za pomoci reťazových svietidiel v podobe papierových lampášikov. Takéto svietidlo stačí prichytiť na strop, alebo na iné miesta ako sú stĺpiky alebo zábradlie, a originálne a krásne osvetlenie je na svete.

 

Stojanové záhradné svietidlá

Ideálna voľba na osvetlenie chodníka či príjazdovej cesty. Pri voľbe vysokej stojanovej lampy často nepotrebujete ani ďalšie osvetlenie, keďže práve tento druh svietidla dokáže osvietiť veľkú plochu. Zvoliť môžete znova minimalistický a jednoduchý dizajn alebo v záhrade použite stojanové záhradné osvetlenie v tvare lampášov a cítiť sa ako by ste boli inom storočí.

 

Nepreháňajte to ale. Do menšej záhrady stačí aj jedna alebo dve takéto lampy. Umiestnite ju k vonkajšiemu sedeniu alebo do blízkosti terasy či lavičky. Báť sa nemusíte ani príjazdovej cesty či predzáhradky, kam sa stojanové záhradné svietidlá hodia.

 

Ako osvetliť terasu?

Ohraničte terasu zemnými vonkajšími svietidlami v každom rohu, vymedzíte tak priestor vonkajšieho sedenia. Využiť môžete LED svietidlá alebo solárne lampy v tvare gule položenej na zemi alebo zapustené svietidlá do podlahy. Existujú aj svietidlá, pri ktorých viete ľahko zmeniť aj farbu svetla, ktoré vyžarujú. Vďaka tomu môžete veľmi ľahko zmeniť aj celú atmosféru.

Príjemnú atmosféru vytvoríte aj reťazovým osvetlením alebo závesnými lampášikmi. Jemné osvetlenie, ktoré poskytujú bude príjemné na letné večery a záhradné párty.

 

Zdroj obrázku: Shutterstock.com

 

Osvetlite vonkajšie posedenie

Stojanové záhradné osvetlenie alebo stĺpikové svietidlá sú ideálnou voľbou na osvetlenie vonkajšieho sedenia. Alebo zvoľte LED pásikové osvetlenie pod záhradný nábytok. Aj obyčajný stôl tak pozdvihnete na dizajnový a atraktívny kus nábytku, ktorý perfektne zapadne do kompozície terasy. S takýmto osvetlením sa môžete krásne vyhrať a popustiť aj uzdu svojej fantázii.

 

Posvieťte si na cestičky a chodníčky

Než sa pustíte do praktickej stránky veci, urobte si plánok, aby ste mali predstavu, kam svietidlá umiestniť a koľko ich budete potrebovať. Do plánku si zakreslite miesta a počet svietidiel. Začnite krajnými bodmi, teda začiatkom a koncom cestičky. Určite myslite aj na miesta, kde chodník mení smer alebo kde sú prekážky, napríklad schody alebo zmena terénu.

Stojanové záhradné svietidlá alebo stĺpikové svietidlá sú ideálne na trávnaté plochy a plochy osadení rastlinami. Keďže stĺpikové a stojanové svietidlá vyžarujú svetlo smerom dolu, zamerajú tak pozornosť najmä na najbližšie okolie a dlažbu.

Pozemné svietidlá naopak smerujú svetlo nahor a veľmi dobre tak vyzerajú v blízkosti trávnikov, terás aj chodníkov.

 

Ako osvietiť vchod do domu?

Než sa pustíte do osvetlenia vchodu do domu, myslite na to, že by ste mali vyberať zo svietidiel, ktoré sú určené na vonkajšie použitie. Ak máte u domových dverí aj číslo domu, dbajte na to, aby svietidlo osvetľovalo aj to. Vyberte si svietidlá s pohybovým senzorom a odradíte všetkých nezvaných hostí. Navyše sa zapne automaticky, keď zachytí pohyb a vy tak nemusíte triafať kľúčovú dierku po slepiačky. K svetlu s pohybovým senzorom však nevyberajte úsporné žiarovky, časté rozsvecovanie im nesvedčí. 

Akú atmosféru si na záhrade vytvoríte vy? Bude to romantika so sviečkami a tlmeným osvetlením v podaní závesných lampášikov, alebo dáte prednosť farebným intenzívnym svetlám na tú pravú letnú párty? Výber je na vás, nezabúdajte však vždy vyberať vonkajšie svietidlá určené do vonkajších podmienok. S navrhovaním osvetlenia vám pomôže aj plánik, kde si zakreslíte cestičky a miesta, ktoré chcete osvetliť, aby ste mali prehľad o tom koľko, kam a aký typ a druh záhradného osvetlenia bude ten pravý pre vašu záhradu.

Nezabúdajte na osvetlenie príjazdovej cesty a chodníkov ani na záhony a stromy či dekorácie. Vonkajšie sedenie bude hneď príjemnejšie s dokonalým osvetlením.

Príjem objednávok a doručovanie medzi sviatkami

X
Platobne metody
Nastavenia cookies