Posvieťte si na cestu domov: Ako vybrať vonkajšie svietidlá?

Máte záhradu, balkón alebo terasu, ktorú potrebujete osvetliť? Správne zvolené a efektívne umiestnené svietidlá vytvoria nezabudnuteľnú atmosféru. Letné večery so svitom mesiaca sú síce romantické, ale ak chcete vonku tráviť čas s rodinou, priateľmi či dobrou knihou aj večer, s mesiacom si veľmi nevystačíte. Ako zvoliť exteriérové svietidlá?

Zdroj: Bigstockphoto.com

Vonkajšie svietidlá potrebujete po celý rok. V lete vám dotvoria príjemnú atmosféru romantického večera aj záhradnej párty a v zime sa v záhrade nebudete potkýnať už v skorom popoludní. Hlavné je zvoliť to správne svietidlo. Ako na to?

 

Materiál je základ

Exteriérové svietidlá musia byť z odolného materiálu, ktorý odolá mrazu, vetru, vysokým teplotám, vlhku a dažďu. Nič nepokazíte voľbou vysoko odolného plastu, ale vhodné je aj tvrdené sklo a niektoré typy kovu ako je napríklad hliník. To, akú má svietidlo odolnosť zistíte označením písmenami IP. Každé vonkajšie svietidlo voľte so stupňom odolnosti ideálne v rozmedzí IP 44 až IP 68.

 

-          IP 20 – označenie exteriérových svietidiel, ktoré sú vhodné len do interiéru

-          IP 23 – svietidlá s týmto stupňom odolnosti sú odolné voči vniknutiu malých predmetov a vodnej triešte, ale vhodnejšie sú do interiéru, použiť ich však môžete aj na dobre chránených miestach vonku

-          IP 44 – tu už sa odolnosť zvyšuje a svietidlo s týmto stupňom odolnosti môžete bez obáv použiť v kúpeľni, ale aj vonku pri miernych podmienkach

-          IP 55 – svietidlá sú s týmto stupňom odolné voči striekajúcej vode, nevadí im ani sneh a dážď

-          IP 65 – tento stupeň odolnosti už je vhodný na vonkajšie použitie, sú odolné proti prachu aj vode, ideálne ho voľte pri svietidlách, ktoré sa inštalujú do zeme

-          IP 67 – pre naše podmienky je toto najlepší stupeň odolnosti pre použitie vonku na akomkoľvek mieste, takéto svietidlo môžete použiť aj pod vodou, napríklad pri osvetlení jazierka alebo bazéna

Zdroj: Bigstockphoto.com

Nech je svetlo

Okrem toho, že  vonkajšie svetlo musí byť odolné, vás pri výbere bude zaujímať aj to, ako dlho bude svietiť. Môže sa stať, že zabudnete a necháte záhradu osvetlenú celú noc, a v takom prípade chcete, aby bolo svietidlo aj úsporné.

 

Elektrické osvetlenie

V tomto prípade ide o napájanie elektrickým prúdom. Myslite ale na to, že elektrické rozvody musíte spraviť už pri stavbe domu. Väčšinou sa s nimi počíta minimálne pre osvetlenie vchodu do domu a na záhradu, ale v záhrade ho už tak často nenájdete, pokiaľ dom nestaviate sami a teda si rovno navrhnete aj to, kde chcete mať rozvody na osvetlenie. Štandardne sa využíva napätie 240 V alebo 12-24 V.

Toto riešenie ale nie je vždy praktické a  je naozaj vhodnejšie len na použitie pri vchodoch, kde svetlo nenechávate svietiť, prípadne používate svetlo s čidlom.

 

Solárne svietidlá

Solárne svietidlá využijete v záhrade najlepšie na osvetlenie cestičiek alebo kríkov a záhonov. Ich výhodou je veľmi ľahká manipulácia s nimi. Nepotrebujete k nim žiadne káble, stačí ich zobrať a umiestniť, kam budete chcieť. Nulové náklady na energiu tiež potešia, keďže solárna lampa využíva slnečné žiarenie. Ich nevýhodou však je nízka svietivosť, resp. svietiaci výkon.

 

LED svietidlá

LED svietidlá v sebe kombinujú dlhú životnosť aj nízku spotrebu energie. Na rozdiel od solárnych svietidiel si nemusíte lámať hlavu so svietivosťou. Výberom LED osvetlenia navyše šetríte aj životné prostredie, pretože neobsahuje žiadne toxické látky, napríklad ortuť. Ako nevýhodu možno budete vnímať vysokú obstarávaciu cenu, no investícia do takéhoto osvetlenia sa určite vyplatí.

 

Žiadna údržba

V neposlednom rade zvoľte svietidlo, ktoré je nenáročné na údržbu. Určite sa vám nechce každú chvíľu behať do obchodu po novú žiarovku alebo neustále svietidlo utierať, pretože sa na ňom usádza prach, ktorý znižuje svietivosť.

Zdroj: Bigstockphoto.com

Typy vonkajšieho osvetlenia

Exteriérové svietidlá sú praktické a starajú sa o bezpečnosť. Zaisťujú bezpečný priechod záhradou, príjazdovou cestou či nádvorím. Určite tak jeho funkciu nepodceňujte. Existuje niekoľko základných typov, na ktoré môžeme vonkajšie osvetlenie rozdeliť: orientačné, dekoratívne a úžitkové.

 

Orientačné osvetlenie

Ako už názov napovedá, orientačné svietidlá slúžia na orientáciu v záhrade. V noci ich určite oceníte. Orientačné svietidlá sa najčastejšie umiestňujú na stenu domu ku vchodovým dverám alebo ku garáži. Ale skvele sa hodia aj na osvetlenie chodníčkov a cestičiek či príjazdovej cesty. V prípade svietidiel pri dverách sa veľmi často využívajú svietidlá s čidlom na pohyb. Tie vám nielen pomôžu trafiť sa v noci do kľúčovej dierky, ale odstrašia aj prípadných nevítaných hostí a zlodejov.

 

Dekoratívne osvetlenie

U dekoratívnych svietidiel ide čisto o estetickú funkciu. Ide tak najmä o rôzne svetelné reťaze, lampášiky a lampáše alebo farebné svetielka. Jednoducho všetko, čo záhrade alebo terase dodá tú správnu atmosféru. Zväčša ich môžete omotať okolo stĺpikov alebo stromov či dokonca kríkov. Dekoratívne reťazové svetielka dotvoria atmosféru záhrady a dokážu z nej vytvoriť rozprávkové, romantické aj tajomné miesto. Svojím spôsob z malej časti plní aj funkciu orientačnú, no kvôli ich svietivosti, ktorá je nízka, ich nie je možné na tento účel využiť naplno.

 

Úžitkové osvetlenie

Úžitkové osvetlenie by vám malo zaručiť dostatok svetla, ak sa venujete nejakej činnosti. Či už budete sedieť na terase s knihou alebo pracovať v záhradke a vytrhávať burinu. Ovládať svietidlo môžete vypínačom ale aj moderným centrálnym systémom. Dnes už dokonca máte aj mobilnú aplikáciu, ktorá vám s ovládaním svetla pomôže.

Zdroj: Bigstockphoto.com

Posvieťte si na bazén

Večerné kúpanie pri mesiačiku je ideálna romantická predstava. Ale nekvalitné osvetlenie vám tento zážitok môže pokaziť. Nechcete predsa spadnúť do bazéna náhodov?! Sústreďte sa na osvetlenie okolia bazénu a vyberajte svietidlá so stupňom odolnosti aspoň IP 67. Svietidlá s takýmto a vyšším stupňom odolnosti môžete bez obáv použiť aj pod vodou.

Ak ale dávate prednosť kúpaniu za denného svetla, s osvetlením bazéna večer, najmä kvôli bezpečnosti, si vystačíte aj s prenosným reflektorom alebo zápustnými svietidlami okolo bazéna.

 

A čo s jazierkom?

Večer po západe slnka sa záhrada stáva novým miestom. Ak máte záhradné jazierko, jeho osvetlenie vám prinesie úplne nový pohľad naň. Svetlo vám nielen predĺži pobyt vonku, ale vytvorí aj príjemnú atmosféru. Osvetlenie k jazierku voľte s odolnosťou od IP 44 a vyššie, záleží na tom, kam budete svietidlá umiestňovať. Vyhrať sa môžete s lampami, lampášmi, reflektormi použitými na brehoch jazierka, ale rovnako dobre vám poslúžia aj svietiace kamene alebo ponorné svietidlá. Dávajte ale pozor, aby ste nenechávali osvetlenie v jazierku zapnuté celú noc.

 

Ak chcete jazierko ozvláštniť, vyberte si niektoré z plávajúcich svietidiel, alebo si vyrobte vlastné. Na hladine jazierka sa nemusíte báť ani umiestnenia sviečok, ktoré položíte na plávajúce podnosy.

Zdroj: Bigstockphoto.com

Vyrobte si vlastné osvetlenie

Chystáte záhradnú párty, detskú oslavu alebo len jednoduchú večeru s rodinou alebo partnerom? Ozvláštnite si ju výrobou vlastného osvetlenia. A využite k tomu sviečky a zaváraninové poháre. Sviečku jednoducho vložte do pohára, okolo jeho hrdla obmotajte pevný motúzik a takto vyrobené osvetlenie zaveste napríklad na strom. Dávajte ale pozor na to, aby ste mali dostatočne hlboký pohár, do ktorého sviečku umiestnite, určite nechcete niečo podpáliť.

S deťmi jednotlivé poháre môžete pomaľovať. Rovnako dobre to poslúži aj ako zábava na detskej párty, kde si každý bude môcť vyrobiť svoj vlastný lampášik. Večer ho potom môžete všetci hneď aj vyskúšať.

Príjem objednávok a doručovanie medzi sviatkami

X
Platobne metody
Nastavenia cookies