Rozsvietené Vianoce: Ako vybrať vianočné osvetlenie?

Vianoce by mali byť časom radosti a pokoja, ktorý každý strávi s rodinou a priateľmi. Ale čo by to bolo za sviatky bez vianočných svetielok na stromček alebo vonkajšieho osvetlenia?! Zistite, aké sú trendy na Vianoce v tomto roku a ako si vybrať správne vianočné svetlá.

Foto: Unsplash.com

Zdobenie domácností balkónov a záhrad vianočným osvetlením je tradícia, bez ktorej by to neboli tie pravé Vianoce. Správne svetlá navyše dokáže vytvoriť sviatočnú atmosféru a spríjemniť dlhé zimné večery. Vianočné osvetlenie ale treba používať bezpečne a dať si pozor, aby ste z pohľadu na účet za elektrinu nedostali infarkt.

 

Vyberte si správne vianočné osvetlenie

I keď tradícia zdobenia domov svetielkami u nás nie je tak zakorenená ako v zahraničí, stále viac ľudí používa vianočné svetielka aj vonku, aby nimi ozdobili svoj dom. Či už to sú svetelné reťaze zavesené na balkóne, alebo osvetlenie v tvare vianočného soba či snehuliaka, vždy je treba vyberať pozorne. Dbajte na:

  1. Bezpečnosť – každé svietidlo určené na vonkajšie použitie by malo spĺňať niekoľko bezpečnostných opatrení: dvojité krytie kábla a stupeň odolnosti IP 44 a vyššie. Tento stupeň odolnosti je vhodný na vonkajšie použitie pri miernych podmienkach. Je lepšie voliť vyššie IP, ktoré odolá vlhkosti, prachu a nevadí ani priami dážď.
  2. Systém prepojenia – prepojenie medzi produktami by malo byť kompatibilné tak, aby ste mohli ľahko nadviazať jeden na druhý. Na vianočných svetielkach hľadajte prepojenie tzv. quick fix.

Vždy vyberajte svietidlá u overeného predajcu. Na produkte si všímajte štítok, na ktorom by mali byť uvedené informácie o napätí, príkone a stupni odolnosti. Do exteriéru vždy vyberajte len osvetlenie určené na vonkajšie použitie. Najvhodnejšie je LED osvetlenie, ktoré má dlhú životnosť a nízku spotrebu energie.

 

Aký typ vianočného osvetlenia zvoliť?

V rámci dizajnu máte dnes takmer neobmedzené možnosti výberu – od svetelných reťazí až po osvetlenie v tvare stromu alebo rôznych zvieratiek.

1. LED svetelné reťaze – najobľúbenejší typ osvetlenia na Vianoce. Má široké možnosti použitia a nájdete ich v rôznych dĺžkach a farebných prevedeniach. Vyzdobíte nimi exteriér aj interiér. Omotajte ich okolo zábradlia, stĺpov alebo aj stromov. Vďaka ich vzájomnému prepojeniu môžete vytvoriť reťaz dlhú vyše 100 metrov.  

2. LED svetelné hadice – svetelné hadice sa používajú najčastejšie na olemovanie strechy a hrany domov. Stačí si vybrať správnu farbu a osvetlenie pripevniť na dom či strechu a hneď získate skvelú svetelnú dekoráciu.

3. LED svetelné závesy – používajú sa do okien alebo na balkónoch. Ich výhodou je ľahká montáž – osvetlenie stačí rozprestrieť po ploche objektu ako závesy. Navyše majú veľmi dobrú svietivosť a aj preto patria medzi jedny z najobľúbenejších dekoračných osvetlení v čase Vianoc.

4. LED svetelné stromy a zvieratká – ak chcete tento rok zvoliť niečo extra, vyberte si osvetlenie v tvare soba alebo stromu. Toto osvetlenie už je síce cenovo o niečo náročnejšie no práve vďaka nemu môžete zo svojej záhrady spraviť nádhernú originálnu zimnú vianočnú krajinu.

Všetky typy osvetlenia je tiež možné inštalovať aj v interiéri, napríklad ako vianočné osvetlenie na stromček alebo na vnútorné schodisko.

Foto: Pexels.com

Akej farby zvoliť vianočné osvetlenie?

Trendom týchto Vianoc je biela farba. Keď už to nevyzerá na biele zasnežené Vianoce, prenesme si ju aspoň na dekorácie. Je jedno či zvolíte bielu na ozdobách alebo vianočných svetielkach na stromček, touto farbou iste nič nepokazíte. Krok vedľa nespravíte ani so šedou alebo béžovou či fialovou. Dbajte ale na pravidlo, ktoré hovorí, že menej je viac a vyberte si maximálne 3 farby, ktoré budete kombinovať.

Čo sa týka vianočných svetiel, na výber máte niekoľko prevedení – studená a teplá biela alebo farebné svetielka. Najčastejšie však výberu kraľuje práve studená biela na vianočné vonkajšie osvetlenie a teplá biela do interiérov. Farebné svetielka, najmä reťaze, sú zase veľmi veselé a obľúbené sú hlavne u detí.

 

Ako vyberať svetelné reťaze?

Svetelné reťaze sú skvelým doplnkom do exteriéru aj interiéru. Doprajte im čas zažiariť a vytvoriť tú správnu sviatočnú atmosféru a nainštalujte ich kľudne aj na začiatku zimy. Navyše sú vhodné na využitie počas celého roka a nemusia byť len súčasťou Vianoc.

Než sa ale pustíte do nákupu, mali by ste si premyslieť niekoľko vecí:

  •  Akú farbu svetla chcete?

Viacfarebné žiarovky pôsobia veselo a skvelo sa hodia aj na vianočný stromček, no nemajú už také využitie aj po skončení sviatkov. Vyberte si radšej niečo univerzálnejšie a siahnite po bielej. Či už bude studená alebo teplá záleží na vašom vkuse.

  • Kam chcete svetlá umiestniť?

Podľa umiestnenia von alebo dovnútra hľadajte osvetlenie so správnym stupňom ochrany. Nezabúdajte, že na vonkajšie použitie sú určené svetlá so stupňom ochrany IP 44 a vyššie. Podľa umiestnenia je dôležitý aj výber napájania – pomocou bateriek alebo do zásuvky. Vianočné vonkajšie osvetlenie ale nájdete aj so solárnym napájaním.

  • Čo chcete osvetliť?

Chcete osvetliť strom pred domom alebo zábradlie? Pozerajte sa aj na dĺžku kábla. V ponuke nájdete krátke okolo 2 metrov, ale aj tie s dĺžkou cez 50 metrov. Čo sa týka počtu žiaroviek na reťazi, tu platí, že čím dlhšia reťaz, tým viac žiaroviek na nej bude.

 

Pozor na sviečky

Jesenné a zimné obdobie volá po sviečkach, ktoré rozvonia domácnosť vianočnými vôňami. Súčasťou vianočných dekorácií je navyše aj adventný veniec, kde sviečky hrajú prím. V tomto prípade by ste si ale na sviečky mali dať naozaj pozor a nenechávať ich horieť bez dozoru. Veľmi ľahko sa môže aj z malého plamienka stať veľký požiar, ktorý z Vianoc urobí nočnú moru. Vždy dbajte na bezpečnosť a sviečky pri odchode zhasnite.

Pozor si dajte aj na priveľmi aromatické sviečky, ktoré môžu spôsobovať bolesti hlavy. Sviečky umiestnite na vyššie miesto a dostatočne ďaleko od iných. Sviečku nikdy neumiesťujte pod stromček alebo vetvičky, aby ste tak nezvyšovali riziko požiaru.

Foto: Pixabay.com

Využite vianočné svetlá aj po sviatkoch

Ak sa vám nechce vianočné svetielka upratovať do krabice a znova ich vyťahovať až o rok, máme pre vás pár tipov, ako využiť vianočné osvetlenie aj po sviatkoch.

  • Vyzdobte si interiér

Ak ste si na Vianoce vybrali osvetlenie s bielym svetlom, teplým alebo studeným, nebojte sa ho použiť aj v interiéri. Vianočné svetielka na stromček aj svetelné reťaze sa skvelo hodia ako dekorácia na čelo postele, okolo zrkadla alebo len tak omotané okolo stromu či zábradlia.

  • Nápisy na stenu

Zo svetelnej reťaze veľmi ľahko vytvarujete aj nápis na stene. Vytvoríte ho jednoduchým vytvarovaním reťaze do slova. V prípade „mäkkých“ reťazí si k ruke vezmite dosku alebo kus kartónu a reťaz k nemu prichyťte.

  • Reťaz na fotky

Efektný spôsob využitia svetelných reťazí je ich prichytenie na stenu alebo iný podklad a pridať na ňu fotografie. Tie uchytíte napríklad dreveným kolíkom na bielizeň. Takto hneď vytvoríte ideálnu dekoráciu do pracovne alebo detskej izby a uchováte si spomienky nielen v digitálnej podobe.

  • Na záhradu aj v lete

Výhodou vonkajšieho vianočného osvetlenia je možnosť ho používať celoročne. Vytvoríte s nimi príjemnú atmosféru napríklad na záhradnej párty. Svetielka stačí zavesiť nad stôl alebo ich obmotať okolo stĺpov na terase. Zmotajte svetielka do sklenenej nádoby, vázy či väčšieho pohára, a použite ich namiesto sviečok na stole.

 

<<< ďalší článok            = späť na blog =         predchádzajúci článok >>>

Platobne metody