Veľký sprievodca lampami: Vyberte tú správnu?

Správne osvetlenie hrá v mnohom veľkú úlohu. Môže ovplyvniť váš pracovný výkon, náladu aj domáce práce. Na výbere lampy, či už stolnej lampy alebo lampy na čítanie, by ste si mali dať záležať. Ako vybrať tú správnu? 

Zdroj: Unsplash.com 

Moderné svietidlá a lampy sú dnes neodmysliteľnou súčasťou každého interiéru. Najmä lampy poskytujú komfort pri práci a dokážu vytvoriť tú správnu atmosféru. Na výber ich dnes máte naozaj mnoho od tých stolných až po stojacie lampy. A každá je vhodná na inú činnosť. Pri výbere sa na ňu zamerajte. Ale dôležité je myslieť aj na ďalšie veci, napríklad, kde bude umiestnená alebo aké by mala mať funkcie. 

 

Než pôjdete nakupovať

Pred nepremysleným nákupom sa zamyslite nad niekoľkými otázkami:

  • Kam chcete lampu umiestniť?

  • Na aký účel lampu potrebujete?

  • Aký je váš rozpočet?

 

Kam chcete lampu umiestniť?

Do obývačky budete vyberať inú a do detskej izby zase inú lampu. Je dôležité si premyslieť priestor, do ktoré budete lampu kupovať, a aj to, koľko miesta na ňu potrebujete. Stojacie lampy často potrebujú o niečo viac miesta, aby dokázali priestor dobre osvetliť a neboli len schované v rohu miestnosti. V spálni zase pravdepodobne budete potrebovať malú lampu na nočný stolík.

Zdroj: Unsplash.com 

Na aký účel lampu potrebujete?

Od účelu sa to bude všetko odvíjať. Lampa je nielen dekoračný, ale najmä praktický prvok, preto by ste si napríklad na pracovný stôl mali zvoliť najlepšie lampu s flexibilným ramenom, aby ste si mohli svetlo nasmerovať tam, kam budete potrebovať. Lampu na čítanie je tiež dobré voliť tak, aby ste mali dostatok svetla tam, kde ho potrebujete. Vhodné sú v tom prípade aj stojace lampy.

 

Aký je váš rozpočet?

Cenovo je medzi lampami veľké rozpätie. Záleží na tom, z akého je materiálu, aká žiarovka je v nej použitá, či je to dizajnový alebo klasický kúsok a tak ďalej. Za kvalitu si samozrejme priplatíte, ale tam, kde to potrebujete, by ste nemali šetriť. Výber zlého lacného svietidla vám môže skôr uškodiť, než pomôcť. Aj lacná lampa môže byť veľmi kvalitná, treba sa držať zásad pri výbere.

 

Zdroj: Unsplash.com 

Dizajn v podobe stojacej lampy

Stojacie lampy sú dnes veľmi obľúbené najmä vďaka tomu, že sú skvelým dekoračným prvkom do miestnosti. Skrášlia každý priestor a navyše sú aj praktické a podtrhnú celkovú atmosféru miestnosti.

 

Zvoľte správny štýl

Dekoračné stojanové lampy sú, čo sa štýlu týka, veľmi rozmanité. V záplave rôznych dizajnov sa ľahko stratíte. Aby ste vybrali tú správnu, pozrite sa, ako máte zariadenú miestnosť. Je skôr v retro štýle alebo ste sa nechali uniesť moderným minimalizmom či vodami škandinávskeho štýlu? Stojaciu lampu vyberajte tak, aby sa do priestoru hodila a bola s ním zladená. 

 

Materiál ako kritérium

Materiál ide ruku v ruke so štýlom. Do minimalizmu sa hodí kov, ku škandinávskemu štýlu drevo alebo papier či bambus a iné prírodné materiály a do retro obývačky kľudne zvoľte plast alebo sklo. Materiál môže z lampy spraviť jedinečný kúsok vo vašom interiéri. Samozrejme môžete materiály kombinovať hľadať napríklad spojene kovu a dreva.

 

Pekná a praktická

Lampa musí byť aj praktická, nie len dobre vyzerať v interiéri. Dnes si môžete vyberať z rôznych vychytávok, ktoré vám uľahčia život, aj medzi lampami. Čo tak dotykové zapínanie so stmievačom, samotný stmievač pre nastavenie svetelnej intenzity a docielenie príjemnej romantickej atmosféry, alebo diaľkové ovládanie, aby ste mohli kedykoľvek lampu zapnúť a vypnúť bez nutnosti k nej vždy prísť, či zmeniť samotnú farbu svetla aj jas. Niektoré lampy môžete ovládať aj z vášho telefónu vďaka šikovnej aplikácii.

 

Funkčnosť v malej lampe

Stolná lampa by mala poskytovať ohraničené svetlo bez oslňovania a skreslenia farieb. Pre sústredenú prácu je správna stolná lampa nutnosťou a nemala by chýbať na žiadnom písacom stole. Pracovný alebo písací stôl je miesto, kde potrebujete byť produktívny a svetlo by vám v tom nemalo brániť. Na výbere si dajte záležať.

 

Práca v správnom svetle

Vedeli ste, že stolná lampa nie je pracovná lampa? Aj keď sa môžu vzhľadom podobať, ich funkcie sú odlišné. A na pracovný stôl hľadajte pracovnú lampu. Ako na to?

  • Hľadajte lampu s nastaviteľnou výškou a ideálne aj s pohyblivým ramenom s niekoľkými kĺbmi.

  • Tienidlo by sa malo dať nasmerovať a svetlo by vás nemalo pri práci príliš oslňovať.

  • Pracovná lampa by mala svetlo smerovať v pravidelnom kuželi alebo osvetľovať plochu diagonálne.

  • Svietidlo je dobré voliť s LED žiarovkou alebo žiarivkou.

 

Pracovná lampa by mala byť na stole umiestnená na správnom mieste. Najlepšie je dať ju na opačnú stranu, než je ruka, ktorou píšete.

Zdroj: Unsplash.com 

Na dotvorenie atmosféry

Stolná lampa, na rozdiel od tej pracovnej, slúži najmä na dotvorenie atmosféry a doplnkové osvetlenie. A samozrejme sú často aj dekoračným prvkom. Jej svetlo preto môže byť tlmenejšie s rôznou intenzitou. Ideálne je v tomto prípade voliť žlté svetlo či inú teplú farbu, ktorá zútulní celý priestor. Výhodou stolnej lampy je, že u mnohých môžete veľmi ľahko vymeniť tienidlo a s lampou samotnou sa tak trochu vyhrať a prispôsobiť ju interiéru.

 

Deti sa už nebudú báť

Ani v detskej izbe by lampa nemala chýbať. V tomto priestore je ale treba kombinovať. Na písací stôl dajte pracovnú lampu, na noční stolík zase stolnú a nezabúdajte ani na nočnú lampičku. 

 

Svetlo na prácu

Pracovnú lampičku vyberajte podľa rovnakých zásad, ako sme spomenuli vyššie, teda nastaviteľná výška, rameno s niekoľkými kĺbmi a dostatočne veľký osvetlený priestor. Pri deťoch si dajte pozor, aby si zlým osvetlením zbytočne nekazili oči a aby si osvojili správne návyky, ktoré ich nakoniec budú sprevádzať po celý život. Ako zdroj svetla voľte LED žiarovky alebo kompaktné žiarovky, pretože ich výhodou je, že sú chladné a dieťa sa tak nespáli, ak sa ich dotkne.

 

Pokojný spánok

Stolná lampa nemusí spĺňať také prísne podmienky ako tá pracovná. Ich svetlo môže byť tlmené a nebojte sa vyjsť deťom v ústrety, ak by chceli lampu v tvare ich obľúbenej rozprávkovej postavičky alebo zvieratka. Nočné lampičky či stolné lampy sú skvelým typom osvetlenia pre pokojný spánok. Najmä ak sa deti boja zaspávať po tme, kľudne im nechajte malú lampičku rozsvietenú. Voľte ale veľmi tlmené svetlo, aby im v spánku neprekážalo a zbytočne ich tak v noci neoslňovalo.

Zdroj: Unsplash.com 

Funkčná aj estetická

Lampy do spálne na nočný stolík v sebe často nesú ako estetickú, tak aj praktickú funkciu. Ak si pred spaním radi čítate, vyberte si lampu, ktorej svetlo bude pekne dopadať na stránky knihy. Ideálne sú v týchto prípadoch lampy vyššie alebo tie s klipom, ktoré pripnete na záhlavie postele. Naopak, ak lampu v spálne používate skôr na orientáciu alebo ju máte ako dekoráciu, nemusíte sa na praktickú stránku toľko zameriavať. Myslite ale na to, že do spálne by ste mali voliť lampu s teplou farbou svetla okolo 2 700 K.

 

Trendy za každých okolností

Ak hľadáte nadčasovú lampu, stojacu alebo stolnú, ale už sa nechcete hrabať v kope rôznych dizajnov a materiálov, s lampou inšpirovanou prírodou nikdy nešliapnete vedľa. Pozerajte sa na lampy, ktoré napodobujú prírodné tvary alebo sú z prírodných materiálov. Nadčasová lampa by mala vychádzať z prírodných tónov a motívov. Zaručenými stálicami sú drevo, lampy v tvare dyne alebo inšpirované kvetmi a okvetnými listami. 

Stále sú veľmi populárne aj geometrické tvary, ktoré lákajú najmä na čisté línie a originálne spracovanie. Svoje uplatnenie si často nájdu najmä v minimalizme a riešia dizajn aj praktickosť v jednom.

A opomenúť nesmieme ani industriálny dizajn, ktorý sa taktiež drží v rebríčku obľúbenosti na predných priečkach. Charakteristické sú preň káble a žiarovky bez tienidiel, ako aj použitie kovu ako hlavného materiálu. Nájsť môžete aj drôtené svietidlá alebo spojenie vintage štýlu s tým industriálnym.

 

Už viete akú lampu si kúpite? A viete, na čo ju budete používať? Lampa by nemala byť hlavným osvetlením, ale mala by len dotvárať celkovú atmosféru a slúžiť ako doplnkový zdroj svetla. Pri výbere sa sústreďte na účel lampy, ale aj na to, aby pekne zapadla do celého interiéru. Ale fantázii predsa len môžete trochu popustiť uzdu.

Platobne metody