9 najčastejších chýb týkajúcich sa osvetlenia

Kde naozaj potrebujete svetlo?

Jednoduchá odpoveď znie „všade“. Je to pravda, svetlo by malo byť v každej miestnosti v dome. Ale kde konkrétne ho budete najviac potrebovať? Najtypickejší príklad je kuchyňa. Mali by ste mať približnú predstavu o tom, kde bude umiestnená kuchynská linka a kde jedálenský stôl, a tomu prispôsobiť aj osvetlenie. Krájať cibuľu a mať svetlo za sebou, to nie je práve najlepší nápad. Neoslepia vás len slzy z cibule, ale aj tieň, ktorý si vytvoríte zlým umiestnením svietidla. A takéto špecifiká má každá miestnosť.
 

Priveľa svetla

Možno to znie neuveriteľne, ale aj s osvetlením sa to dá prehnať. Ako sa to prejaví? Váš domov bude pôsobiť ako obchodný dom, všetko bude vysvietené, nikde nebude ani náznak tieňa a po útulnej a pohodlnej atmosfére neostane ani stopy. Viete si predstaviť bývať v takom domove? My ani veľmi nie. Nehovoriac o účtoch za elektrinu. 
 

Nesprávny výber farebnej teploty

Farebná teplota je dôležitý faktor a treba naňho brať ohľad. Meria sa v Kelvinoch a, laicky povedané, určuje, ako „teplo“ (a tým zároveň aj príjemne a pohodlne) bude pôsobiť osvetlenie. Čím viac Kelvinov, tým je svetlo jasnejšie a chladnejšie. To sa niekedy môže hodiť – denné svetlo sa pohybuje v hodnotách okolo 5000-6000 Kelvinov, svetlo sviečky alebo západ Slnka je niekde na úrovni 1 850 Kelvinov. Nezabudnite si túto hodnotu pri kúpe žiarovky skontrolovať. Na prácu sa vám bude hodiť farebná teplota od 3000 do 5000 Kelvinov, na oddych menej.
 

Nepraktické umiestnenie vypínačov

Častým problémom je nepremyslené rozmiestnenie vypínačov. Svetlo si, samozrejme, budete stále môcť zasvietiť, ale vo veľkej miere vám to uberie na komforte. Predstavte si, že musíte prejsť polovicu miestnosti potme, kým sa dostanete k vypínaču. Tie by mali byť umiestnené pri každom východe z miestnosti a na oboch stranách schodiska vždy tak, aby ste na ne dosiahli hneď od dverí.
 

Nevyužívanie potenciálu denného svetla

Denné svetlo je najprirodzenejšie svetlo. Ľudský organizmus ho potrebuje k správnemu fungovaniu, a čo je na tom najlepšie, je zdarma. Nebráňte sa mu. Záclony a závesy sú fajn, ale nepreháňajte to s nimi, cez deň ich nechávajte odostreté. Ak máte tú možnosť, využívajte strešné okná, máločo iné tak presvetlí miestnosť. Využívajte denné svetlo aj vhodným rozmiestnením miestností v dome. Miestnosti, v ktorých sa zdržiavate najviac, by mali smerovať na slnečnú stranu. Aj kuchynskú linku alebo kancelársky pracovný stôl umiestnite tak, aby na ne dopadalo svetlo z okien.
 

Ignorovanie nových technológii

Možno na nové technológie príliš nie ste, čo je v poriadku. V svetelných technológiách sa ale oplatí sledovať najnovšie trendy. Sviečka bude mať vždy svoje miesto pri romantickej večeri, ale na osvetľovanie ju už asi nepoužíva nikto. Rovnaký je aj osud klasických žiaroviek. Úsporné CFL žiarovky alebo LED žiarovky nie sú len technologickým výstrelkom. Majú široké opodstatnenie aj v praxi – sú úspornejšie, ekologicky šetrnejšie a majú dlhšiu výdrž. Nebojte sa ani technologických vychytávok ako sú napríklad stmievače. A pripravte sa aj na nastupujúci trend – smart lighting
 

Nevyhovujúca veľkosť a dizajn svietidla

Dizajnový problém, poviete si. A sčasti máte pravdu. Výber svietidla by nemal prebiehať nezávisle od zariaďovania dizajnu miestnosti. Mal by byť jeho integrálnou súčasťou. Škandinávsky štýl využíva iné svietidlá ako štýl provensalský. Týka sa to aj veľkosti, pričom tu to môže mať aj nepríjemné funkčné dôsledky. Príliš nízko spustené stropné svietidlo nad jedálenským stolom môže zavadzať pri stolovaní, nehovoriac o tom, že bude osvetľovať menšiu plochu. Výber vhodného štýlu a veľkosti svietidiel by ste preto nemali zanedbávať. V dnešnej širokej ponuke dizajnových svietidiel to ani nie je potrebné.
 

Nadužívanie zapustených svietidiel

Zapustené svietidlá v strope pôsobia moderne, sú minimalistické, okrem samotnej osvetľovacej plochy z nich nič nevidieť. To je ale aj príčinou ich najväčšej nevýhody. Nešíria svetlo všetkými smermi, osvetľujú len kruh pod sebou. To znamená, že na to, aby ste nimi osvetlili celú miestnosť, ich potrebujete mať na strope celkom slušné množstvo. Čo nie je práve najefektívnejšie. Použite ich len zopár, tak, aby osvetľovali nejaký konkrétny bod v miestnosti. Zvyšok doplňte inými typmi svietidiel.
 

Iba jeden zdroj svetla

Tejto chyby sme sa dotkli už v predchádzajúcom bode. Vždy je lepšie mať viacero zdrojov svetla, ktoré môžete využiť na špecifické činnosti, napríklad na celkové osvetlenie miestnosti, na prácu, varenie, oddych alebo hranie spoločenských hier. O rozdelení osvetlenia do vrstiev sa už toho popísalo veľa. Základ by malo tvoriť veľké celkové svetlo, ktoré by malo byť podporené menšími lampičkami a svietidlami na konkrétne činnosti. To všetko by malo byť doplnené dekoračným svetlom, ktoré prostredie zjemní, dodá mu šmrnc, pocit pohody alebo komfortu. 
 
Ak sa budete vyvarovať týchto chýb, bude osvetlenie vašej domácnosti omnoho efektívnejšie, energicky úspornejšie a dizajnovo vyladenejšie. Aj to je jeden z krokov k dokonalej domácnosti. 
 
 
Prečitajte si tiež:
 
 

Príjem objednávok a doručovanie medzi sviatkami

X
Platobne metody
Nastavenia cookies