Ako osvetliť schodisko?

Najdôležitejšou a primárnou funkciou osvetlenia je však stále tá praktická – zabezpečiť svetlo tam, kde by inak bola tma. A kde inde je správne a funkčné osvetlenie dôležitejšie, ako práve na schodisku?

Prečo je osvetlenie na schodisku dôležité?Osvetlenie na schodisku

Pád zo schodov patrí medzi najčastejšie príčiny úrazov v domácom prostredí. Stať sa to môže kedykoľvek, ale pravdepodobne nikoho neprekvapí, že sa to stáva najmä pri nedostatočne osvetlených schodiskách. Určite to sami poznáte. V noci sa idete napiť alebo použiť WC a na schodoch necháte zhasnuté. Každý krok je krokom do prázdna, zmätene habkáte nohou a usilujete sa odhadnúť, či už ste na poslednom schode.


Čo z toho vyplýva? Schodisko musí byť osvetlené a vypínač musí byť na oboch stranách – dole aj hore. Rozsvietiť svetlo na schodoch je potrebné ešte predtým, ako na schody vstúpite, takže vypínač vzdialený dva metre od začiatku schodiska nie je vhodne umiestnený.

Aké sú možnosti?

Pokiaľ nechcete mať steny na schodisku obvešané svietnikmi so sviecami ako na stredovekom hrade, je vhodné investovať do poriadnych moderných svietidiel. Hoci uznávame, že aj prvá možnosť môže mať svoje čaro, predpokladáme, že kráčate s dobou a dáte prednosť svetlu, pri ktorom nehrozí, že sa z vášho domu cez noc stane kôpka popola. 

Ako si teda môžete osvetliť schodisko? V podstate máte dve základné možnosti, ktoré môžete navzájom skombinovať. Prvou je klasické stropné alebo nástenné osvetlenie, ktoré sa nebude nijako odlišovať od svetiel v iných miestnostiach. Luster je vhodný, ak má schodisko dostatočne vysoký strop a jedno poschodie neprekrýva druhé. Druhou možnosťou je špeciálne osvetlenie schodiska. To môže mať podobu podsvietenia alebo nadsvietenia jednotlivých schodov, LED pásika vinúceho sa celým schodiskom alebo konkrétnych svetelných bodov.


Spomínaná druhá možnosť si vyžaduje kvalitné schodiskové svietidlá a profesionálnu inštaláciu. Inak sa to ani nedá. Na rozdiel od iných miestností môže byť totiž nefunkčné, vytŕčajúce alebo iným spôsobom nevhodné svietidlo na schodisku naozaj zdravie ohrozujúce. Už aj malé schodiská, pozostávajúce z pár schodov, môžu privodiť úraz z nepozornosti. Z tohto hľadiska je práve pre svoju nenápadnosť veľmi nebezpečný aj samostatný schodík. Ak máte taký v domácnosti alebo na záhrade, dostatočne ho zvýraznite.

Nezabudnite ani na ten dizajn

Hoci sme si na začiatku hovorili, že najdôležitejšie je, aby svietidlá na schodisku spoľahlivo svietili, nezanedbávajte ani ich dizajn. Schodisko síce nie je priestor, kde trávite svoj voľný čas, to však neznamená, že si tam môžete na strop alebo stenu zavesiť čokoľvek. Špičkoví výrobcovia svietidiel myslia aj na to. Ich svietidlá sú praktické a zároveň skvele vyzerajúce. Kde ich kúpite? Napríklad u nás!
Môžete využiť náš e-shop, v ktorom ponúkame množstvo svietidiel od prvotriednych výrobcov, alebo sa zastaviť v našej novootvorenej kamennej predajni v obchodnom centre Styla. Okrem bohatého výberu tam stretnete aj milý a ochotný personál, ktorý vám rád pomôže s výberom toho správneho osvetlenia.

Prečitajte si tiež:

 

 

 

Platobne metody